Yalnız Kadınlardaki Dayanılmaz Ağırlık

25.06.2019
3.708
Yalnız Kadınlardaki Dayanılmaz Ağırlık

Günümüzde yalnız kadınlardaki dayanılmaz ağırlık gittikçe artıyor. Cinsellikte katı, keskin kural, yasaklar değişmeye başladı. Bu noktada ilk akla gelen değişim partneri olmayan yetişkin kadınların cinselliği yaşamada kendilerini daha özgür hissetmeleridir. 

Dr. Cem Keçe

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED)

Yalnız kadınlardaki ağırlık; duygusal ilişki ya da cinsellik yaşayamadığı için ruh sağlığı ve bedensel hastalıklar daha sık yaşanıyor. Pek çok alanda olduğu gibi bu konuda da erkekler kadınlardan daha avantajlı durumda.

Günümüzde cinsellik konusunda tabular yıkılmaya, yanlış bilgilerin yerini doğru olanlar almaya başladıkça cinselliğin ‘-meli, -malı’ları değişti. Eskiden seks evlilik içindeki rollerden biri olarak görülürken artık bireysel olarak bir ihtiyaç olarak görülmeye ve yaşanmaya başladı. Partneri olmayan kadınlar bu durumun dayanılmaz ağırlığı altında ezilmektedir. Çünkü kadın cinselliğinde en temel ihtiyaç arzulanmaktır, arzulanmayan kadın bir çiçek gibi solar ve hastalanır.

Yalnızlığın dayanılmaz ağırlığı

Partneri olmayan ve toplumda ‘bekar veya dul kadın’ diye tanımlanan kadınlar, yakın ilişkilere olan duygusal ihtiyaçlarını karşılayamamanın dışında her insanın doğal bir ihtiyacı-hakkı olan cinselliği de yaşayamaz. Yalnızlığın dayanılmaz ağırlığını çeker. Cinsellik insan olmanın temel ve doğal bir ihtiyacıdır. Cinsellik, seks, cinsel kimlik ve cinsel rol, cinsel yönelim, erotizm, cinsel haz-yakınlaşma ve üremeyi kapsar. Cinsellik düşünce, fantezi, arzu, inanç, tutum, değer yargıları, davranış, deneyim, cinsel rol ve ilişkiler dâhilinde deneyimlenir ya da ifade edilir. Cinsellik tüm bu boyutları içerebileceği gibi bunların tamamı her zaman deneyimlenmez ya da ifade edilmez. Cinsellik, biyolojik, psikolojik, sosyal, ekonomik, politik, kültürel, yasal, tarihsel, dinsel ve ruhsal etmenlerin arasındaki etkileşiminden etkilenir. Cinsellik partnerli ya da partnersiz deneyimlerle haz ve sağlık kaynağıdır. Cinsel sağlık, cinsellikle ilişkili olarak fizyolojik, psikolojik, duygusal, zihinsel ve sosyal açıdan sağlıklı olma durumudur; yalnızca hastalık, işlev bozukluğu ya da yetersizlik olmaması anlamına gelmez. Cinsel sağlık, cinselliğe ve cinsel ilişkilere olumlu ve saygılı bir yaklaşımın yanı sıra, baskı, ayrımcılık ve şiddet olmadan, haz alınan ve güvenli cinsel deneyimler yaşama imkânına sahip olmayı gerektirir.

Seçilmeyi bekleyen kadınlar

Partneri olmayan erkekler cinsel partner bulmak konusunda kendilerini daha rahat ve özgür hissederken, birçok partneri olmayan kadın istediği halde cinselliği yaşayamaz. Bunun sonucunda partneri olmayan kadınlar fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak sorunlar yaşar çoğu sırf bu nedenle depresyona girer. Kadınların toplumsal olarak alışıla geldiği şekilde ‘seçilmeyi beklemeleri’ hem duygusal hem de cinsel partner bulma konusunda önlerine en büyük engel olarak çıkar. Seçilmiş olanlar da ilişkinin evlilik garantisi altında yürümesini ister. Oysa evlilik duygusal ve cinsel mutluluk garantisi vermez ve evliliklerin kusursuz beraberlikler olmadığını her geçen gün artan boşanma oranları belgeliyor. Neredeyse dört evlilikten biri boşanmayla sonuçlanıyor.

Partneri olmayan kadınlar bedel ödüyor

Çoğunlukla kadınlar işin kolayına kaçarak mutlu olacakları duygusal ve cinsel ilişki fırsatı yakalamak için sorumluluk almak yerine Bay Doğru’nun gelip onları bulmasını bekler. Kendileri bir çaba harcamadıkları için hapsoldukları yalnızlıklarının mimarı olarak kaderi görür ve kaderlerine küserek bu umutsuzluk döngüsü içinde yaşamlarını sürdürür. Zamanlarını kendi yaşamlarının kontrolünü ellerine almak için harcamak yerine bunu yapmadıkları için girdikleri başta depresyon olmak üzere diğer ruhsal sıkıntılardan kurtulmanın yollarını aramak için harcar.

Tinder ilişkilerine dikkat etmek gerekiyor

Son zamanlarda kendi çabalarıyla bir ilişki kuramayan kadınların imdadına sosyal medya yetişti. Tinder gibi uygulamalarla geniş bir yelpazedeki partner arayışında olan kadın-erkek seçenekleri akıllı telefonların ekranlarında boy gösteriyor. Bu tür teknolojik seçeneklerden önce çok az seçeneği olan kadınlar yüzlerce seçenek arasından seçim yapmakta zorlanır hale geldi. Ancak Tinder gibi uygulamalardaki erkek adayların pek çoğunun evli ve sadece cinsellik peşinde koştuğu göz önüne alındığında doğru bir seçim yapma olasılığı da azalır ve çok dikkatli olmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.