Evlilik Rehaveti Horlama Sebebi…

Evlilik Rehaveti Horlama Sebebi…

Yapılan araştırma sonuçlarına göre çiftlerin üçte birinin horlama nedeni ile yataklarını ayırıyor hatta boşanıyor. Çünkü evlilik rehaveti ile vücutta bir rahatlama oluşur. Bu da dokularda sarkma, gevşeme, kas kitlesinde azalmaya sebep olur. Horlayan kişi farkında olmadığı için uyamayan eş rahatsız olur. Eğer sorun uzman eşliğinde tedavi edilmezse ilişki zarar görür ve boşanma kaçınılmaz olur.

Dr. Orhan Altıntaş

Kulak-Burun-Boğaz Uzmanı

Evlilik öncesi horlama sorunu olmayan kişilerin neden sonrasında bu sorunu ortaya çıkar? Sorunun cevabını öğrenmek için önce neyin değiştiğini bulmak gerekir. Çiftler genellikle evlendikten sonra rehavete kavuşur; beslenme alışkanlıkları değişir, televizyon karşısında abur-cubur yemeyi alışkanlık haline getirir…Kilo alma başladığında ise çok sayıda kasla çevrili olan boğaz, gırtlak, dil ve yumuşak damak bölgelerindeki değişim-gevşemeler ile horlama başlar. Horlayan kişi bu durumun farkında olmadığı için uykusuz kalan eş için sorun oluşur. Eğer uzmandan destek alınıp, tedavi olunmazsa sorun boşanma ile bile sonuçlanabilir.

Horlama nedir?

Horlama toplumda oldukça yüksek oranda görülür. Anketlere dayanılarak yapılan araştırmalarda bu oran ortalama yüzde 40 civarında tespit edilmiştir Belirtilen bu oranlar, aslında daha yüksek olabilir; çünkü horlayanların çoğu horladıklarının farkında değildir. Çok gürültülü olmadıkça yakınları bile bazen horlamanın farkına varmayabilir.

Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sese ‘horlama’ denir. Dilin arkası, yumuşak damak, küçük dil ve geniz daralabilen bölgelerdir. Solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.

Yaşın artmasıyla birlikte horlamanın görülme sıklığı da artar. Normal erişkin insanların en az yüzde 45’ i zaman zaman horlamaktadır. Yüzde 25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte artar. Bayanlarda ise horlama problemi özellikle menopoz döneminden sonra ortaya çıkar. Altmış yaşında erkeklerin yüzde 60’ı, kadınların yüzde 40’ı horlamaktadır.

Horlama bir hastalık mı sosyal sorun mu?

Horlamadaki gürültüden dolayı çevrenin, özellikle de eşin rahatsız olması söz konusudur. Bu nedenle horlayanlar daha çok yakınlarının ısrarı ile hekime başvurmaktadır. Horlama ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusudur ve aile yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşıdır ve alay konusu olur.

Basit horlama başlangıçta sıklıkla sırtüstü pozisyonda ortaya çıkar. Kilo aldıkça üst solunum yolundaki darlığın artmasından dolayı her pozisyonda horlama olabilir.

Uykuda solunumla ilgili düzensizlikler, solunum durmaları olmadığı için, basit horlamanın sadece sosyal bir sorun olduğu, sağlık açısından bir tehlikesi olmadığı düşünülmekte idi. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu tür horlamaların da gece boyunca solunum için harcanan güç artışı dolayısıyla vücutta yorgunluğa, buna bağlı olarak da gündüz halsizlik ve uykululuğa neden olabildiğini göstermektedir.

Horlama uykuda nefes durması (Uyku Apnesi) beraber olabilir. Şiddetli horlama 8-10 saniyeden fazla bir süre kesiliyor nefes alınmıyor ve bu sık tekrarlıyorsa horlama ile birlikte apne hastalığı var demektir. Uyku Apnesi ciddi bir sağlı sorunudur ve tedavisi gerekir.

Horlama nedenleri:

  • Uykuda özellikle derin uykuda dil ve boğaz kasları gerginliği azalır. Gevşemiş kaslar nedeniyle sırt üstü yatınca dil kökü boğaz arkasına doğru kayar. Alkol ya da bazı ilaçları alındığında kas kontrolü daha da azalır, horlama artar.
  • Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. Büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.
  • Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır ve horlamaya neden olur.
  • Solunumda göğüs kafesi vakum etkisi oluşturarak burun ve ağızdan nefes almamızı sağlar. Burun tıkanıklığı olanlarda boğazdaki vakum etkisi, gevşek dokuları hava yoluna doğru daha fazla çeker. Bu nedenle burun açık iken horlamayan kişide burun tıkanınca horlama başlar. Bu durum bazı insanların sadece alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horlamalarını açıklamaktadır.
  • Erkekler neden kadınlardan daha sık oranda horlar?

Bunun nedeni, her iki cins arasında kas yapısında farklılıklar ve yağlanmanın kadınlarda esas olarak kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karın çevresinde yoğunlaşmasıdır.

Menopozdan sonra hormonal değişiklikler sonucu kadınların kas yapısı ve yağlanması erkeklerinkine benzemeğe başladığından, belirli bir yaştan sonra horlama oranı artarak erkeklere yaklaşır.

Horlayan Kişilerin Alabilecekleri Genel Önlemler:

*İyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli

*Uykudan önce aşırı sakinleştirici ve uyku derinliğini artıran bazı ilaçlar doktor önerisi dışında alınmamalı

*Uykudan önceki 3- 4 saat fazla alkol alınmamalı

*Uykudan 2-3 saat önce ağır yemek yememeli

*Aşırı yorgunluktan sakınılmalı

*Uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.