Eyvah Doktorum Kortizon Verdi!

Eyvah Doktorum Kortizon Verdi!

Özellikle kadınsanız ve kilo problemi yaşıyorsanız; üzerine bir de doktorunuz kortizon içeren bir ilaç yazdıysa ‘eyvah yine kilo alacağım’ diye endişelenmeye başlamadan bu yazıyı okumanızda fayda var.

Prof. Dr. Mehmet Soy

İç Hastalıkları ve Romatoloji Bölümü Başkanı

Kortizon Nedir?

Kortizon vücudumuzda bulunan ve yokluğu yaşamla bağdaşmayan bir hormondur. Böbreküstü bezlerinden salınır. Karbonhidratlar (Kan şekeri), lipitler (kolesterol), protein metabolizması ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere hemen tüm sistemler üzerine etkilidir. Bağışıklık sistemi üzerine etkileri nedeni ile iltihaplı birçok romatizmal hastalığın tedavisinde çeşitli doz ve sürelerde kullanılır.

Kortizon kullanmak zararlı mıdır?

Halk arasında kortizon kullanmanın kesinlikle zararlı olduğu şeklinde yaygın bir yanlış bir inanç bulunmaktadır. Elbette her ilaç gibi kortizon da gereksiz yere kullanıldığında zararlı olabilir. Ancak bazı hastalıklar vardır ki kortizonu kullanmazsanız hasta, bu hastalıktan dolayı daha fazla zarar görebilir. Örneğin hastanın aktif Sistemik Lupus Hastalığı varsa; böbrek, beyin ya da diğer bir organı tutulmuşsa kortizonu, hem de yüksek dozlarda kullanmazsak hastanın hayatını kaybetmesine kadar giden bir kötü sonuç yaşanabilir. Aktif eklem iltihaplarının da baskılanmasında kortizon sıklıkla kullandığımız bir ilaçtır. Önemli olan bu ilacı kontrolsüz kullanmamaktır. Gerektiğinde, hekimin önerdiği dozda ve sürede kortizon kullanılabilir.

Kortizonlu İlaç Kullanıyorsanız…

Doktorunuzun önerilerine uyun. Tuzlu yemeyin. Yağlı, şekerli gıdaları azaltın, proteinden yüksek beslenin. Potasyumdan zengin (muz, kaysı, narenciye grubu meyveler vb.) gıdalar tüketin. Süt ve süt ürünlerinden zengin beslenin. Yürüyüş gibi sporlar yapın. Enfeksiyonlardan korunun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.