Foraj Ameliyatıyla Kalça Hastalıklarına Son

Foraj Ameliyatıyla Kalça Hastalıklarına Son

Avasküler nekroz; femur başındaki kemik hücrelerinin kanla beslenmesinin bozulması neticesinde hücrelerde ölüm gerçekleşmesi durumudur. ‘Foraj ameliyatı’ denilen kalça koruyucu cerrahi sayesinde hastalığın erken evrede kontrol altına alınabilir.

Yrd. Doç. Dr. Can Gemalmaz

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Üç boyutlu teknolojinin yoğun olarak tercih edildiği günümüz tıp dünyasında, birçok ortopedik hastalık daha iyi analiz ediliyor. Hastalığın tedavisi için normal koşullarda çok riskli ve hatta imkansız sayılabilecek cerrahi planlamalar, üç boyutlu teknoloji sayesinde daha kolay gerçekleşiyor.

Kortizon kullanımının yan etkisi olarak ortaya çıkan ‘osteonekroz’ hastalığı en sık kalça eklemini tuttar. Genellikle hızlı ilerleyerek eklem kireçlenmesi veya tıbbi adıyla osteoartrit hastalığına neden olan ve hastalara genç yaşlarına rağmen kalça protezi ameliyatından başka alternatif bırakmaz.

Kalça koruyucu cerrahi sayesinde hastalık erken evrede kontrol altına alınabilir, böylece hastaların erken yaşta kalça protezine mahkum olmaları engellenebilmektedir. Kalça topuzunda eklem kıkırdağına yakın, ulaşılması zor ve hassas bir bölgeyi tutan bu hastalığın tedavisinde foraj ameliyatının başarı şansı, hastalık odağının ameliyat esnasında doğru tespit edilebilmesine bağlıdır. 3D analiz, bilgisayar ortamında cerrahi planlama ve 3D yazıcılardan elde edilen hastaya özel cerrahi kılavuzlar sayesinde osteonekroz odağının tam isabetle bulunması ve temizlenmesi mümkün olmaktadır. Bunun sonucu olarak 3D foraj ameliyatında başarı şansı, standart foraj ameliyatına göre daha yüksek olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.