Radyo Frekans ile Diz Ağrısı

Radyo Frekans ile Diz Ağrısı

Radyo frekans tedavisi diz ağrısında etkili sonuçlar veriyor. Günümüzde tıp dünyası doku hasarı yapmayan tedavileri öneriyor. 

Doç. Dr. Kader Keskinbora

Algoloji

Diz eklem aralığına radyo frekans akımı pulsed modunda uygulanarak dizin ön kısmındaki ağrılar azaltılabilir.

Uzun yıllardır dizin ön kısmındaki ağrıyı azaltmak amacıyla dize çeşitli enjeksiyon tedavileri uygulanmaktadır. Bu enjeksiyon tedavilerinde kullanılan kortizon diye bilinen ilacın da uzun vadede yan etkileri olabilir.

Dizin ön kısmındaki ağrıyı azaltmak amacıyla dize çeşitli enjeksiyon tedavileri uygulanmaktadır. Bu enjeksiyon tedavilerinde kullanılan kortizon diye bilinen ilacın da uzun vadede yan etkileri olabilir.

Günümüzde tıp dünyası doku hasarı yapmayan tedavileri öneriyor. Bu yeni yöntemde diz eklem aralığına radyo frekans akımı pulsed modunda uygulanarak dizin ön kısmındaki ağrılar azaltılabiliyor. Aşırı yüklenme diz kapağının altındaki kıkırdak ve altındaki kemiğe aşırı yük bindirir. Bu da ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar herkeste problem yaratabilir.

Diz neden ağrır?

Dizin ön kısmındaki ağrılar aslında diz yakınmalarının önemli bir kısmını oluşturur. Diz kapağına aşırı yük binmesiyle diz kapağının altındaki kıkırdak dokuya ve kemiğe de aşırı yük biner. Bu sürecin uzun yıllar sürmesiyle dizdeki kıkırdak doku da bozulmalar hatta halk dilinde kireçlenmeler oluşur ve bunlar da ağrıya neden olur. Ağrı nedeniyle bu hastaların hareketleri de kısıtlanarak yaşam kaliteleri aşırı derecede bozulur.

En çok kimlerde diz ağrısı görülür?

Dizin ön kısmındaki bu tür ağrılar ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede görülür. Hastalarda özellikle merdiven iner-çıkarken, çömelip kalkıldığında ve diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda şiddetli ağrı olur.

Kimlere uygulanabilir?

Dizlerinde kireçlenmesi olan hastalar öncelikle fizik tedavi ve ortopedi hekimlerine başvururlar. Bu hastalara fizik tedavi hekimleri tarafından rehabilitasyon ve ortopedi cerrahları tarafından da protez cerrahisi önerilir. Fizik tedavi uygulamasına rağmen ağrısı geçmeyen ve eşlik eden hastalıkları nedeniyle protez cerrahisi yapılamayan hastalara bu yeni yöntem uygulanabilir.

Nasıl bir işlem uygulanır?

Radyo frekans akımı üreten özel bir jeneratör ve bu akımı dokuya ileten bir radyo frekans iğnesi ile diz eklem aralığına ultrason eşliğinde girilerek radyo frekans akımı pulsed modunda 120 saniye boyunca 3 kez uygulanır. Yapılan çalışmalarda başarı yüzde 70 oranındadır. Hastaya uygulama bir kez yapılır ve ortalama 6 ay ila 2 yıl süresi boyunca hastaların diz ağrıları azalır ve özellikle merdiven inip çıkmayı ağrısız yapabilirler. Pulsed radyo frekans akımı uyguladığı bölgede doku hasarı yapmadan ağrı sağaltımı sağlar ve bu nedenle bu işlem hastaya tekrar tekrar uygulanabilir.

Genelde bu hastalar ağrı hekimine fizik tedavi ve ortopedi doktorları tarafından yönlendirilirler. Ya da diz eklemine pulsed radyo frekans uygulaması ile diz ağrısı azalan hastanın referansı ile gelirler. Sonuç olarak bir ortopedist tarafından görülen ve protez cerrahisi önerilen ama cerrahi uygulanamayan ayrıca da fizik tedavi uygulanan ama ağrısı geçmeyen hastalar bu uygulama için bir algoloji kliniğine başvurabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.