Genç Hekimlerin Sorunları

Genç Hekimlerin Sorunları

TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, genç hekimlerin göğüs hastalıkları alanı tercihinde önemli bir düşüş yaşandığını ve bu durumun ivedilikle ele alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca asistanların çözüm bekleyen sorunlarını da hatırlattı.

—-

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Şule Akçay, genç hekimlerin mezuniyet sonrası tercihleri konusunda endişe verici gelişmeler yaşandığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Şule Akçay, konuyla ilgili şunları söyledi: “Mezuniyet sonrası uzmanlık eğitimi için adayların TUS tercihlerine bakıldığında, son iki yıl için dermatoloji, ruh sağlığı ve hastalıkları, çocuk psikiyatrisi, radyoloji, nükleer tıp, aile hekimliği, göz hastalıkları, fiziksel tıp ve rehabilitasyon branşlarının puanları oldukça yükselmiş durumda. 2022 TUS sonuçlarına ilişkin haberlere göre ilk 20’ye giren adaylardan 11’inin tercihi dermatoloji. TUS ile göğüs hastalıklarına giriş puan ortalaması ise 54. Bu puan önceki dönemlere kıyasla oldukça düşük. Yüksek rağbet edilen branşlar arasında olmadığımızı görmek üzücü ama durumu ulusal uzmanlık dernekleri olarak analiz etmek durumundayız. Çok sayıda asistan, kurumlarındaki yoğun hizmet yükü nedeniyle asistan derslerinin aksadığını iletiyor. Bilimsel araştırma ve tez çalışmaları için de yeterli fırsat yaratılamadığını belirtiyor. Eğitim görevlisi sayısı ile orantısız fazla sayıda asistanın atanması, etkin eğitimin programlanmasında güçlük yaratıyor. Ayda ortalama 4 nöbet tutan bir asistan yılda 48, 4 yılda yaklaşık 200 gün eğitim ortamından uzaklaşmış oluyor” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.