Genetik Danışmanınız Var mı?

Genetik Danışmanınız Var mı?

Üç damla kandan elde edilen DNA ile yola çıkılarak 10 bine yakın hastalığın tanısı, embriyodan alınan bazen 1 bazen 3-4 hücrede ile ulaşılan sonuçlar ile gelecekte yaşanılacak sağlık sorunlarını önceden tespit etme şansımız var. İnsanlar yatırım ya da emlak danışmanlığı alıyor ancak söz konusu sağlık olunca durup, düşünüyor. Oysa genetik danışman yönetiminde yapılacak basit bir kromozom testi ile geleceğinizi garanti altına almak mümkün. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler sizler için ŞART! Neden mi?

Yrd.Doç. Dr. Hakan Berkil

Tıbbi Genetik Uzmanı

Genetik danışmanlık alınması herkes için önemlidir ancak çocuk sahibi olmak isteyenler için durum biraz daha önem taşımaktadır. Sağlıklı bebek isteyen çiftlerin zaman kaybetmemek, ruhsal çöküntü ve maddi kayıp yaşamaması için önce genetik test yaptırması gerekir. Çünkü…

Günümüz insanları geç yaşta evlendiği için ileri yaşta çocuk sahibi olmak istiyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların üzerindeki stres yükü, olumsuz çevresel etkiler, fast-food beslenme, belli etkileşimlere maruz kalma, üreme bozukluklarının oluşmasına zemin hazırlar. Evli çift kolaylıkla ‘çocuk sahibi olurum’ düşüncesiyle başka planlarını yaşama geçiriyor. Planlar doğrultusunda çocuk sahibi olma sırası gelip, zorluklar yaşanmaya başlandığında ancak sorun fark edilir. Çiftlerden biri ya da ikisi aileden ya da doğuştan kromozomal bir değişiklik almış olabilir. Sağlıklı göründüğü için bu sorun ancak evlendiğinde ya da çocuk istediğinde ortaya çıkar.

Dünyada yaklaşık 15-20 yıl önce başlayan çalışmalarda çiftlerin kendi kromozom yapıları normal olsa da embriyolarına bakıldığında yumurta veya spermden veya her ikisinden geçen kromozomal problemler olduğu saptandı.

Genetik hastalık veya hastalık taşıyıcılığı olan çiftlerde kromozomların uçlarından koparak bunların yer değiştirmesi genellikle tekrarlayan gebelik kayıplarında tespit edilir. Bu gruptaki çift kısırlık nedeniyle tüp bebek tedavisine başladığında genetik yapıları normal düşüncesiyle embriyolar direkt transfer edildiğinde, bu embriyolar ya anne rahmine tutunamaz ya gebelik erken dönemde düşükle sonuçlanır ya da zekâ veya fiziksel problemlere sahip bir çocuk dünyaya gelir.

Genetik tarama doğacak bebeğe zarar verir mi?

Yumurta ve spermin birleşiminden tek bir hücreye sahip embriyo oluşur. Embriyodaki tek hücre, iki -dört- sekiz-on altı olarak bölünmeye başlar. Bu testler daha bebek oluşmamış olan embriyo üzerinde yapılır. Bu bir hücre topluluğudur. Hücre topluluğunun içinden üçüncü günde tek hücre veya beşinci günde üç-beş hücre alınır. Daha hücre farklılaşması yani organlar oluşmaya başlamamıştır yani bir bebek değildir sadece bir hücre topluluğudur.

Genetik farklılaşma 15. günden sonra olur. Doğacak bebeğe zarar vermez.

Dünyada çoğu ülkede tüp bebek merkezi kapısından giren tüm çiftlerden bu kromozom testleri istenir. Bu aslında koruyucu hekimliktir. Toplum sağlığı ile yakından ilgili olup, devletin ileriye dönük sağlık harcama yükünü ciddi oranda azaltacak bir testtir.

Genetik test niçin yapılmalıdır?

*Genetik yapıları normal olan çiftler için gebelik ihtimalini artırmak,

*Düşük ihtimalini azaltmak

*Sağlıklı çocuk ihtimali artırmak

*Mali, psikoloji, fiziksel olumsuz etkilerini azaltmak için genetik test yapılmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde genetik testin avantajları:

*Hedef odaklı tedavi sağlar! Samanlıkta iğne aramak yerine hedef odaklı olunmalı ardından tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Kendilerinde DNA veya kromozom sorunları olan çiftler kısır değildir sadece taşıdıkları genetik problemler nedeniyle çocuklarında sorun ortaya çıkabilir. Düşük ihtimalleri yüksektir ve bu çiftlerin tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olması gerekir.

*Sağlıklı embriyo bulma şansı yüksektir! Tüp bebekte hormanel uyarı yapıldığı için normalde her ay kadında bir yumurta olgunlaşırken tedavi ile bu sayı 3-5-15-30’a yükselebilir. Her embriyo da farklı bir spermle birleştiği ve embriyo oluştuğu için çoklunun içinden sağlıklıyı bulma ihtimali artar.

*Sağlıklı embriyoya ulaşılır! Tüp bebekte tedavisindeki avantaj; embriyolar dış ortamda bir araya getirildiği ve 5 gün veya dondurularak bekletildiği için transfer öncesi genetik test yapabilme şansı yakalanır. Normal gebelik rahimde oluştuğu için ona müdahale şansı yoktur.

*Riski yüzde bire indirir! Gebelikte en erken test 11’inci ya da 12’inci haftada yapıldığı için geriye dönüş yoktur. Bu bekleyiş çok büyü bir psikolojik stres yaratır, çocuk doğduğunda da faklı sıkıntılar yaşanabilir. Yüzde 25-50-80’lik risk oranı genetik tarama yapıldığında yüzde birin altına iner.

*Ruhsal çöküntü, maddi kaybı önler! Güvenilir bir yöntem olarak kabul edildiği için aile için ruhsal çöküntüyü önler. Hem aile hem de devlet için tedavi yükünü azaltır.

DNA testi genel bir taramadır…

Kromozom testi ise herkese uygulanabilir. Hastalar hem ekonomik zorluk hem de birtakım sömürüler olduğu için kromozom testini yaptırmaktan çekiniyor. Oysa bu test sayesinde çiftler fiziksel-psikolojik ve maddi yönden birçok sorunu yaşamaktan kurtulacaktır. Tüp bebeğin maliyetine göre çok daha düşük bir maliyettir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.