Saç Sorununuzu ‘Bilimsel Çözün’

Saç Sorununuzu ‘Bilimsel Çözün’

sacHer sabah uyandığınızda yastığınızdan avuç avuç saç topluyor, kişisel aksesuarınızın en önemli parçası saçlarınızın günden güne azaldığını mı hissediyorsunuz?

Her çareye başvurdunuz ama bir türlü çözüme ulaşamadınız mı? Modern yaşamın getirdiği saç dökülmesi sorunun bilimsel çözümünü Akademi Saç Terapi Merkezi Saç Bakım Danışmanı Burcu Çayözü açıkladı.

Haber: Nilay Akgün

 

Günümüzde saç dökülme problemini erkek-kadın- genç ayırımı olmadan herkes yaşıyor. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her 3 kişiden biri bu sorunla karşı karşıya ve yaş sınırı günden güne düşüyor. Türkiye’de fazla bilinmeyen ama dünyada 150 yıllık bir geçmişe sahip olan “Trikoloji “ diğer bir deyişle ‘Saç Bilimi’ saç problemlerini bilimsel olarak araştırıp, kişiye özel çözümler sunuyor. Ülkemizde bu konuda hizmet veren Akademi Saç Terapi Merkezi’nin Saç Bakım Danışmanı Burcu Çayözü ‘Sorunu çözmek için nedeni bilmek gerekir ‘dedi ve bu konudaki soruları cevaplandırdı.

Saç neden dökülür?

Her saç dökülmesi aslında bir kayıp değildir çünkü saçın bir ömrü vardır ve her gün belli sayıda saç dökülmesi normaldir. Burada önemli olan nokta saç kaybının nedenidir. Hormonel düzensizlik, kansızlık, tiroit fonksiyonlarının sağlıklı işlememesi, yaşanan yoğun stres, diyette verilen hızlı kilolar saç dökülmesini de beraberinde getirir. Günlük saç kaybı 300-400 telle kadar çıkabilir. Saç derisi sağlıklı ve genel sağlık anlamında her koşul düzgünse dökülen saçlar tekrar geri gelecektir.

Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç sık yıkanırsa dökülür mü?

Saç yıkamayla dökülmez. Saç yıkanırken sadece dökülmeyi aşamasına 2-3 ay önce gelmiş olan saçlar atılır.

Saç her gün yıkanmalı mıdır?

Eğer saç derisi yağlıysa saçı her gün yıkamak gerekir. Saç derisinin sağlıklı işleyişine destek olmak için deride biriken yağ, kepek, bakteri, günlük toksin, tuzun arındırılması gerekir.

Jöle ve saç spreyleri saçı döker mi?

Bunlar saçı dökmezler çünkü sadece saçın yüzeyinde kalan şekillendiricilerdir.  İki-üç gün saçta jöleyle dolaşmak tabii doğru değildir.

Saç boyaları saç için zararlı mıdır?

Boya işlemleri saçta kimyasal bir yıpranma yaratır. Saç telinde, saçın üst yapısında kuruma- kırılma olabilir. Ama boya saç derisinin yüzeyinde kalan bir ürün olduğu için deri altına inip, saç kökünü zayıflatamaz ve saçın incelmesine, kökten itibaren dökülmesine neden olamaz.

Sarımsak saç için yararlı mıdır?

Antiseptik olan sarımsağın deri altına inme özelliği veya saç derisinde herhangi bir şekilde iyileştirici etkisi yoktur. Antiseptiktir ama saçı tedavi edici bir etkiye sahip değildir.

Şampuan ve saç kremi kullanmak saça zararlı mıdır?

Saçın yüzeyinin ve saç tellerinin temizlenmesi için kesinlikle şampuan kullanılması gerekir. Kimyasal işlem yapan bayanlar saç uçları için mutlaka saç kremi kullanmalı ve saçın dış tabakasını korumalıdır.

Kepek saçı döker mi?

Zaman içerisinde deri üzerinde biriken atık maddeler ve kepek saç derisinin gözeneklerini tıkayıp, saçın sağlıklı işleyişin bozabilir ve aksatabilir. Bu nedenle kepek saç derisinde oluşuyorsa arındırılması ve derinin sağlıklı işler hale getirilmesi gerekir.

Saç için doğru ürün nasıl seçilir?

Saç dökülme sebebini tam olarak bilmeyen biri kişi doğru ürünü seçip kullanamaz.  Rastgele iyi bir ürünün denk gelme şansı çok düşüktür.  Tek bir ürün herkesin problemini çözemez. Herkesin saç dökülme problemi de farklıdır.  Elbette piyasada iyi ürünler vardır. Ama bu ürünlerin kişiye iyi gelip gelmeyeceği kişinin direk saç dökülmesi sebebine bağlıdır. O yüzden kesinlikle bir ürün kullanmadan önce uzmana danışmakta fayda vardır. Özelikle saç konusunda uzmanlaşmış bir hekim ve ya “ trichologist” lisanslı kişilerden yardım almalısınız.

Saç ne kadar zamanda iyileşir?

Ortalama 3 ila 6 aylık süreçte saçtaki gelişmeler gözlemlenebilir. Buradaki koşul uygulamaların düzenli, disiplinli, zamanın da yapılmasıdır.

Merkezinizde yapılan bir uygulama ne kadar sürüyor?

Bir uygulama süresi yaklaşık 30 – 45 dk. arasıdır. Öğle arasında uygulama yaptırıp sonra işinize geri dönebilirsiniz. Uygulama günlük yaşantınızı görüntü anlamında etkilemez ve çevrenize rahatsızlık vermez.

Sağlıklı saç için önerileriniz nelerdir?

Saçın temiz tutulması çok önemlidir. Çok fazla fön çektirmek, çok sık boya yaptırmak doğru değildir. Çünkü bunlar saçı yıpratan işlemlerdir. Saç her zaman kişinin görüntüsü için çok önemli bir aksesuarıdır. Bu nedenle saça çok iyi bakmak gerekir.  Uzun süre saç olmayan bir alandan saç bir daha geri gelmez. Saçta bir problem hissedildiğinde zaman kaybetmeden bir uzmana danışmak ve profesyonel destek almak, yapılması gereken uygulamalar varsa bunlara biran önce başlamak çok önemlidir.

Akademi Saç Terapi Merkezi’nin farkı nedir?

Herkesin saç dökülmesi sebebi farklı olduğu için öncelikle kişiye özel analizler yapıyoruz ve özel programlar oluşturuyoruz. Bu programları birebir takip ediyoruz.   Farklı ürün grupları oluşturarak kişinin en etkili çözümü almasını sağlıyoruz. Trikolojik olarak formüle edilmiş, deri altına kadar inen, nano moleküller yapıya sahip, saçın kökünden itibaren onarma ve yapılandırma özelliğine sahip olan ürünlerle uygulamalarımızı gerçekleştiriyoruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.