Gırtlak Kanseri Nedeni Sigara

26.08.2013
108
Gırtlak Kanseri Nedeni Sigara

Dünyada yılda yaklaşık 12 bin kişi gırtlak kanserine yakalanır. Sigara içen erkekler, kullanımın artmasına paralel kadınlarda da görülme oranı gün geçtikçe yükseliyor.

Prof. Dr. Ahmet Köybaşıoğlu

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Gırtlak kanseri, baş-boyun bölgesi kanserleri arasında en sık görülen kanser tipidir. Sadece sigara içenler değil pasif içiciler de risk altındadır. Gırtlak kanserinden korunmak için sigara içilen ortamdan da uzak durulması yaşamsal öneme sahiptir.

Sigara kullananlarda risk 4-5 kat artıyor!

Gırtlak kanseri daha çok sigara içen orta-ileri yaş erkek hastalığıdır. Sigara kullananlarda kansere yakalanma riski içmeyenlere göre 4-5 kata kadar çıkıyor. Ayrıca tedavi sonrası sağ kalım oranları sigara ve alkol kullanan kişilerde kullanmayanlara oranla daha düşük. Dünyada erkek kadın oranı 5/1 iken T.C. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 20/1 oranında, yani Türkiye’de kadınlarda gırtlak kanseri dünyadaki kadınlara oranla daha az görülüyor. Kadınlar açısından sevindirici bir durum olmasına rağmen Türkiye’de erkeklerde gırtlak kanseri dünyadaki erkeklere oranla 1.5 kat daha fazla görülüyor.

Sigara ile alkolün beraber alınması riski daha da artırır

Sigara ile alkolün beraber alınması da riski artırır. Bunun nedeni gırtlağın üst kısmının yemek yoluyla yakından ilişki halinde olması. Yani alkolün gırtlağın üst kısmına ve yutak yolunun başlangıç kısmına temas etmesi. Sigara kullanımına alkol kullanımı da eklendiğinde kansere yakalanma riski tek başına sigara içenlere göre 2 kata kadar artıyor. Ayrıca papilloma virüs enfeksiyonları ve bazı kromozom bozuklukları da gırtlak kanserine yakalanma riskini artıran faktörler arasında yer alıyor.

Ses kısıklığı, yutma güçlüğü, nefes darlığına dikkat!

Gırtlak kanseri tümörün gırtlaktaki yerleşim yerine göre farklı bulgular gösterir. Tümör ses tellerinde ise ses kısıklığı, gırtlağın üst kısmında ise boğazda kitle hissi, kulağa vuran ağrı, yutma zorluğu; gırtlağın alt kısmında ise nefes darlığı ilk belirtileri oluşturuyor. Tümör büyüyünce hangi bölge olursa olsun tüm bu belirtileri verebiliyor. Gırtlak kanserinin en önemli belirtileri ise ses kısıklığı, yutmada güçlük ve nefes darlığı. Bu yakınmalardan biri tek başına ortaya çıkabildiği gibi diğer belirtiler de eşlik edebiliyor. Dolayısıyla erken tanı için hastanın bu yakınmalardan biri ortaya çıktığında zaman kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır.

Erken tanı ile tedavi şansı yüzde 90’a yükseliyor

Erken tanı her kanser türünde olduğu gibi gırtlak kanserinde de tedavi başarısını etkileyen en önemli faktör. Erken evrede özellikle ses tellerinde yerleşen tümörler gırtlak içinde sınırlı kalıyor; boyun lenf bezlerine yayılmıyor. Bu nedenle de tedavideki başarı şansı yüzde 90 gibi oldukça yüksek bir rakama ulaşıyor. Tedavi tümörün yerleşim yeri ve evresine göre farklılık gösteriyor. Erken evre tümörlerde cerrahi ve radyoterapinin başarı şansları yakın oluyor.

Hasta sesini kaybetmiyor, boğazında delikle yaşamak zorunda kalmıyor

İleri evre tümörlerde kısmi cerrahiler yapılamazsa “total larenjektomi” denilen gırtlağın tümünün çıkarıldığı ameliyatlar uygulandı için boyundaki lenf bezleri çıkarılır. Hasta sesini kaybettiği gibi hayatı boyunca boğazında bir delikle yaşamak zorunda kalıyor. Bunun aksine kanser erken evrede yakalandığında ise gırtlak sadece kısmen alınıyor; hasta bu sayede sesini kaybetmiyor, boğazında bir delikle yaşamak zorunda kalmıyor ve yemeğini rahatlıkla yiyebiliyor. Son zamanlarda ileri evre tümörlerde de ameliyat yapılmadan radyoterapi ve kemoterapi ile de başarılı sonuçlar alınıyor.

Karbondioksit lazer ertesi gün taburcu olma imkanı sunuyor

Pek çok hastalığın tedavisinde başvurulan karbondioksit lazerin gırtlak kanseri tedavisinde de büyük bir başarı sağlıyor.Bu yöntemin avantajları:

  • Karbondioksit lazer erken evre gırtlak kanserlerinde kanama olmadan, çevre dokulara hasar vermeden, hastanın boğazında delik açmadan ameliyat yapma imkanı veriyor.
  • Erken evre tümörlerde tek başına yeterli geliyor; ileri evre tümörlerde ise her zaman radyoterapi, kemoterapi gibi ek tedavi yöntemleriyle beraber kullanılıyor.
  • İşlemin süresi tümörün büyüklüğüne göre yarım saat ile 2-3 saat arasında değişiyor. Hastaların yemek yemeye başlamaları, hastaneden çıkış süreleri daha kısa sürede gerçekleşiyor. Öyle ki ileri evrede bu süre 6 aya kadar uzayabilirken, erken evre ise hasta ertesi gün taburcu olup, 3 gün sonra işine gidebiliyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.