Göğüs Açılmadan Robotik By Pass

Göğüs Açılmadan Robotik By Pass

Koltuk altından açılan 3 delik ve sadece kaburga kemiğinin olduğu yere açılan 4 santimlik kesi ile göğse neşter değmeden ve kalbi durdurmadan robot ile by pass uygulamak mümkün. Kalp damar hastalıkları tedavisinde robotik cerrahi ile yapılan by pass ameliyatları, hasta konforu iyileşmenin hızlığı açısından önemli avantajlar sağlıyor.

Prof. Dr. Ahmet Özkara

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

Kalbin üzerindeki en önemli damar olan göğüs atardamarını kullanılarak hastaya robotik by pass uygulanır. Klasik by pastaki gibi göğüs bölgesi açılmadan ve kalbi durdurmadan operasyon gerçekleştirilir. Robotik by passla hasta çok daha erken normal yaşamına geri dönebilir. Bu yöntemle enfeksiyon oranı ve kanama çok daha az olur.Kozmetik açıdan klasik by pass ameliyatından çok daha üstün. Hasta iki hafta içinde işine dönüp, normal fizik kondüsyonuna ulaşır.

Neşter kullanmadan yapılır

Kalp cerrahisinde özellikle son 15 yılda gelişen teknoloji ile klasik ameliyat yöntemlerine alternatif olarak minimal invazif yöntemlerin sayısı giderek artıyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde de son yıllarda robotik kalp cerrahisi ameliyat sayılarında yüzde 20 civarında artış gözlenir. Ülkemizde de bu oran giderek artıyor. Robotik kalp cerrahisinde sternum adı verilen iman tahtası kemiği kesilmeden operasyon yapılır. Göğüs kafesinin sağ ya da sol tarafından yapılan 4 santimlik minik kesiler ile göğse neşter değmeden ve kalbi durdurmadan robot kolları yerleştirilir. Bir kesiden yerleştirilen kamera ile 3 boyutlu görüntü, 8-10 kat daha büyük ve net görüntü sağlanır. Bir cerrah robot kollarına cerrahi enstrümanları takıyor, diğer cerrah kameranın olduğu konsol da bu enstrümanları kullanıyor.

Hem hasta hem de cerrah için konforlu

Klasik ya da torakoskopik cerrahiden farklı olarak kullanılan aletlerin güvenliği daha yüksek. Konsolda bulunan cerrahın parmak hareketleri ile kullanılan cerrahi aletler, el bileğinin zorlandığı hareketleri bile kolaylıkla yapar. El titremesi, yorgunluğu olmuyor, ulaşılması zor anatomik alanlara daha kolay müdahale ediliyor. Bu hem cerrah hem de hasta için konfor sağlıyor.

Daha az ağrı, daha düşük enfeksiyon

Robot cerrahisine uygun hastalarda koroner arter bypass cerrahisi, mitral kapak cerrahisi, konjenital kalp cerrahisi ve aritmi cerrahisi robotla yapılır. Koroner arter bypass cerrahisi kalbi durdurmadan ya da kalbi durdurarak (kalp-akciğer makinesi kullanılarak) gerçekleştirilir. Mitral kapak operasyonları kalp durdurularak yapılır. Robotik kalp cerrahisi ile hastalarda nekahat dönemi belirgin olarak kısalır, hastalar genellikle 15 gün sonra işlerine dönebilir. Kanama, enfeksiyon, ağrı ve kan kullanımı çok daha az oluyor.

Robotik kalp cerrahinin avantajları;

  • Daha iyi sonuç: Ağrı ve ameliyat sonrası bazı bedensel fonksiyonlarda bozulma gibi sorunlar çok daha az oranda görülmekte, hasta memnuniyeti açısından daha iyi sonuçlar vermektedir.
  • Daha az hasar: Ameliyatın küçük deliklerden, kamera yardımı ile yapılması, genel inanışın aksine açık cerrahiden çok daha net ve detaylı bir görüş alanı sağlanarak ameliyatın çok daha az doku travmasına sebep tamamlanmasına olanak sağlamaktadır.
  • Daha hızlı iyileşme: Ameliyat sonrası iyileşme açık cerrahiye göre çok daha hızlı olmaktadır. Bu hastanede daha kısa süre kalış, hastanın daha çabuk ayağa kalkması anlamına da gelmektedir.
  • Daha az ağrı: Küçük kesilerden ameliyat yapıldığı için operasyon sonrası hastalar daa az ağrı duymaktadır.
  • Daha az enfeksiyon riski: Yapılan kesi alanı küçüldükçe, ameliyat sonrası görülen cerrahi alan enfeksiyonu daha az görülmektedir.
  • Daha iyi kozmetik sonuç: 1-1.5 santimlik kesiler yardımıyla ameliyat yapıldığı için açık cerrahiye göre daha iyi kozmetik sonuçları alınabilmektedir.
  • Daha net görüş alanı: Ameliyatın küçük deliklerden optik sistemleri yardımıyla yapılışı açık cerrahiden çok daha net ve detaylı bir görüş alanı sağlamaktadır.
  • Daha az kan kaybı: Doku hasarı daha az olduğu için kan kaybı da minimal olmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.