Görsel Engelli Artacak

31.08.2013
132
Görsel Engelli Artacak

Glokom hastalığı kaynaklı görsel engelli veya zafiyetli birey sayısı artıyor. Sebebi de dünya nüfusunun yaşlanması ile glokom hasta sayısındaki belirgin artıştır.

Prof. Dr. Atilla Bayer

Göz Doktoru

Günümüzde glokom hastalığının ne zaman ve ne şeklide görsel zafiyet yaratacağı konusundaki bilgi artmıştır.

Glokom hastalığı tüm dünyada yaklaşık 70 milyon kişiyi etkiliyor ve bu nedenle bu hastalığın kişinin yaşamına etkisi inceleniyor. Bu çalışmalarla glokomun hangi mekanizma ile hangi günlük işleri, ne oranda olumsuz yönde etkilediği ortaya konarak buna yönelik çözümlere ışık tutulmaya çalışılıyor.

Glokomlu Sayısı Artacak

Glokom hastalığı 40 yaş üzerindeki bireylerin yaklaşık yüzde 2’sini etkileyen bir hastalıktır ve hastalığın görülme sıklığı da ilerleyen yaşla birlikte hızlı bir tırmanış gösterir. Dünya nüfusunun önümüzdeki dekatlarda yaşlanması ile birlikte glokom hastalarının sayısında da belirgin bir artış beklenmektedir. Bu da aynı zamanda glokom hastalığı kaynaklı görsel engelli veya zafiyetli birey sayısının artacağı anlamına gelir.

Hangi hastanın tedavi edilmesi gerektiği ve hangi gözün ne oranda agresif olarak tedavi edilmesi gerektiğine karar vermede klinisyenin işi kolaylaşmıştır. Bu konudaki bilginin artması ilave olarak hastalığın hangi evresinde taramaların maliyet/kazanım oranlarının kazanım yönünde olacağını belirlememize yardımcı olacaktır. Glokoma bağlı zafiyetin ölçülebilmesi hasta ve çevresindekilerin emniyetinin artırılmasına yönelik bazı kılavuzların (trafik kazalarının önlenmesi vb.) hazırlanmasına da yardımcı olabilecektir.

Yürüme ve Denge, Okuma, Araç Kullanma

Glokomlu hastalarla yapılan bir çalışmada olguların yüzde 49’u merdiven basamaklarını inip çıkarken zorlandıklarını, yüzde 42’si günlük alışverişe giderken, yüzde 36’sı da yolda karşıdan karşıya geçerken zorlandıklarını ifade etmişlerdir. Çarpmalar ve denge bozukluğu neticesi düşmeler de glokom hastalarında diğer bireylere göre yaklaşık olarak 4 kat daha sık olmaktadır. Bir çalışmada okuma güçlüğü glokom hastalarında yüzde 40 oranında ifade edilmiştir. Bir çalışmaya göre, her iki gözünde glokom hastalığı bulunan kişiler bulunmayanlara göre 3 kat daha fazla sıklıkta araç kullanmayı bırakırken, tek gözünde glokom hastalığı bulunan kişiler de daha az araç kullanmaktadır. Glokom tanısının koyulması da hastada anksiyeteye sebep olmakta, glokom tanısı koyulduktan sonra hastaların yaklaşık yüzde 80’inde emosyonel olarak negatif etkilenme ortaya çıkmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.