Göz Seyirmesi Dikkat

18.09.2014
121
Göz Seyirmesi Dikkat

Uzmanlara göre göz seyirmesi gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi olabilir. Eğer gözlük takıyorsanız seyirme, göz numaranızın arttığına işaret edebilir.

Op. Dr. Melike Gedar

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz seyirmesi sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesi ciddi göz hastalıklarının işareti olabilir. Gözünüz sık sık seyiriyor ve bu seyirme sizirahatsız edecek boyutlara varacak kadar sık sık ve uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var.

Göz numaranız mı arttı?

Gözlük takan hastalarda ise göz seyirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine işaret eder. Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seyirme artabilir. Bunun yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seyirmeleri olabilir ve devam eden göz seyirmelerinin sıklığı artabilir.

Göz yorulduğunda seyirme ile sinyal verir

Aşırı yorulan gözün seyirme ile tepki verebilir. Çoğumuz işimiz gereği, çok uzun süre bilgisayara bakmak zorundayız, eve gittiğinizde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okuduğunuzda ise gözünüz iyice yorulmuş oluyor. Göz ise bu yorgunluğa seyirme ile tepki verebiliyor.

Masaj iyi geliyor

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seyirmelerini azaltmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.

Bu belirtilerde hemen doktora başvurun!

Göz seyirmesinin ciddiye alınmalıdır, gözde aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

· Göz seyirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse,

· Yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa,

· Seyirme (göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir sekil alırsa,

· Göz kapağında düşüklük olursa,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.