Göz Sulanmasını Ciddiye Alın

Göz Sulanmasını Ciddiye Alın

Göz sulanması gözyaşının aşırı salgılanması ya da gözyaşı kanalındaki bozukluklar, tıkanıklıklar nedeniyle gelişir. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen göz sulanması başka göz hastalıkları da tetikleyebilir.

Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal

Göz Hastalıkları Uzmanı

Gözyaşının göz kapağından taşacak şekilde salgılanması olan ve tıpta “epifora” olarak adlandırılan göz sulanması, mevsim şartları dışında alerji, enfeksiyon gibi başka nedenler sonucunda da ortaya çıkabilir. Göz yüzeyini etkileyen konjonktivit, keratit gibi iltihaplanmalar, göze kaçan yabancı cisimler, kuru göz, çok fazla ağlamak ve aşırı parlak ışığa maruz kalmak göz sulanmasının nedenleri arasında yer alır. Bununla birlikte gözyaşı boşalma sistemindeki ve kapak pozisyonundaki bozukluklar da göz sulanmalarının mekanik nedenleridir. Göz sulanması yaşayan kişilerin en büyük sıkıntıları çevrelerini bulanık görmektir. Gözyaşı kanalında iltihaplanma olması sonucu ortaya çıkan göz sulanmaları, ağrı, şişlik, kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösterir. Fakat sorun sadece mekanik bir nedense şikayetler sadece sulanma, kızarıklık ve batma şeklinde olacaktır.

Çocuklarda Glokom, Göz Sulanmasına Neden Olur

Göz sulanması hastalığının erişkinlerde olduğu kadar bebeklerde ve çocuklarda da görülür. Glokom hastalığı olan çocuklarda göz sulanması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çocuklarda görülen göz sulanmasında, göz tansiyonu ve gözyaşı kanal tıkanıklıkları mutlaka ayırt edilmelidir. Çocukluk dönemi glokomlarında, gözün renkli kısmında bir büyüklük olacağından detaylı bir muayene ile ayrım yapılabilir. Göz sulanmaları, göz kanalı yeterince gelişmemiş olduğundan 1 yaş içerisindeki bebeklerde de sıkça görülür. Bu yaş grubunda tedavide masaj ve iltihaplanma sorununda antibiyotikli damla uygulanır. 1 yaşına kadar bu tıkanıklıkların yüzde 85’i iyileşir. İyileşme olmayan durumlarda ise cerrahi müdahale yapılır

Bilinçsizce yapılan hareketler, farklı göz hastalıklarını tetikleyebilir

Göz sulanmaları pek çok insanda yaygın olarak görülür. Fakat hastalık yeteri kadar önemsenmez. Göz sulanması olan hastaların en çok yaptıkları hata, fazla gözyaşını almak için kağıt mendilleri gözün içine bastırarak kullanmaktır. Bunun sonucunda kornea epiteli tahriş olur, refleks bir salgı gelişir ve daha çok sulanma meydana gelir. Bu durum altta yatan gerçek sebebi maskeleyebilir ve farklı göz hastalıklarını tetikleyebilir. Göz sulanması olan hastaların gerçek sebebinin ayrımı için mutlaka düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.