Gözde Işık Çakması Önemli

22.04.2013
545
Gözde Işık Çakması Önemli

Gözde şimşek çakması veya çakmak kıvılcımı görüntüsüne benzeyen genelde tek gözde ortaya çıksa da bazı durumlarda her iki gözü de etkileyebilir. Işık çakması en kısa sürede muayene olmayı gerektiren sağlık sorunlarının başında gelir.

Doç. Dr. Emrah Altıparmak

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Gözde şimşek çakması, görme alanında görülen parıldama ve kıvılcımlardır. Sıklıkla aniden ortaya çıkar, altta yatan nedene bağlı olarak süresi ve tekrarlamaları değişkenlik gösterir.

Tek gözde aniden ortaya çıkan ışık çakmasının süresi kısa olur, sadece saniyeler sürer. Göz hareketleri ile tekrarlayabilir ve gözde uçuşmalar eşlik edebilir. İki gözde birden gelişen ve daha nadir görülen ışık çakması ise çoğunlukla daha uzun süreli olur. Örneğin 15-30 dakika sürüyor. Her iki türde ışık çakmasının altta yatan önemli bir klinik durumun habercisi olabilir. Bu nedenle gözde ışık çakması en kısa süre içinde muayene olmayı gerektiriyor.

Göze Gelen Darbe-Yüksek Miyopi En Önemli Risk Faktörleri

Göz içi sıvısının 65 yaş üzerinde yüzde 75′e varan sıklıkla ağ tabakadan ayrılması nedeniyle, özellikle bu yaş grubunda ışık çakmaları sık gözleniyor. Ayrıca gözünden kaza veya ameliyat geçirmiş kişilerde, yüksek miyoplarda, göz içi iltihabi hastalığı olanlarda da bu şikayete her yaşta rastlanabiliyor. İki gözde ışık çakması bulunan kişilerin geçmişlerinde ise sıklıkla baş ağrısı ya da migren öyküsüne rastlanıyor. Bu yakınmalar çocukluk çağında da görülüyor. Özellikle ailesinde migren öyküsü bulunanlarda daha sık rastlanıyor.

Göz İçindeki Bir Hastalığa İşaret Ediyor!

Tek gözde meydana gelen ve uçuşmaların eşlik ettiği ışık çakmalarının en sık nedeni, gözün büyük bir kısmını dolduran vitreus isimli göz içi sıvısının retina üzerine uyguladığı kuvvettir. Bu sıvı gözdeki yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak daha akışkan hale geliyor ve ağ tabakayı çekerek ışık çakmalarına neden oluyor. Ayrıca gözümüze herhangi bir şey çarptığında da aynı mekanizma ile ışık çakmaları görülüyor. Göz içinde meydana gelen kanamalar veya gözün başka iltihabi hastalıklarında da ışık çakması olabiliyor; bu durumda gözün önünde uçuşan noktacıklar ve görmede azalma olabiliyor. İki gözde birden ortaya çıkan ve baş ağrısının eşlik ettiği bulanık görmelerde ise altta yatan neden gözün görme merkezini ilgilendiren bir hastalık veya migren olabiliyor.

Retina Dekolmanına Dönüşebiliyor

Tek gözde aniden ortaya çıkan ışık çakması ağ tabakadan ayrılan vitreus sıvısından kaynaklanıyorsa yüzde 15 oranında ağ tabakası yırtığına sebep olabiliyor. Eşlik eden bir kanama varsa ki bunlar uçuşan noktalar olarak hissedilebiliyor bu durumda yırtık riski daha da yüksek oluyor. Eğer ağ tabaka yırtığı bu aşamada tespit edilebilirse, poliklinik şartlarında uygulanacak lazer tedavisi ile tedavi edilebiliyor. Oluşan bu yırtıktan ağ tabaka altına vitreus sıvısı geçerse ‘Retina Dekolmanı’ adı verilen ve körlüğe neden olabilen hastalık ortaya çıkıyor.
Geç Kalındığında Tek Seçenek Ameliyat Oluyor

Özellikle daha genç miyop hastalarda, göz travmaları sonrasında veya gözde uçuşmalarla beraber ortaya çıkan ışık çakmalarının altında acil tedavi edilmesi gerekiyor. Ağ tabakada oluşan yırtığın lazerle tedavisi günlük pratikte oldukça sık uygulanan bir tedavi yöntemi. Yakınmalarının başında göz hekimine başvuran hasta hem hastalığının erken tedavisini sağlamış oluyor, hem de yırtığın altına sıvı girmesi nedeniyle oluşacak retina dekolmanını önlüyor. Zamanında müdahale gerektiren yırtıkların tedavi edilmemesi durumunda gelişecek retina dekolmanı durumunda ise tek çözüm ameliyat oluyor.

Lazer Operasyonu ile 10 Dakikada Çözüm

Ağ tabaka yırtıklarının uygun özellikte lazer cihazı ile gerçekleştirilen operasyonla tedavi edilebiliyor;

Tedavi öncesinde gözbebeğinin büyütülebilmesi için bazı damlaların göze damlatılması ve 30-60 dakika arasında beklenmesi gerekiyor.
Tedavi sırasında gözün yüzeyi damla ile uyuşturuluyor ve lazer ışınının yırtık çevresine yönlendirilebilmesi için kullanılacak özel bir lens göz yüzeyine temas ediyor.
Lazer tedavisi ile yırtığın çevresinde bir yanık tabakası oluşturularak göz içi sıvısının yırtıktan ağ tabaka altına ulaşmasının engellenir.
Tedavi hastaların büyük bir kısmında ağrısız oluyor. Hastanın bu tedavi öncesinde veya sonrasında hastanede yatması gerekmediği için operasyonun ardından günlük yaşamına devam edebilir.
Uygulanacak lazer tedavisi retina dekolmanı riskini büyük bir oranda azaltıyor. Ancak daha sonraki süreçte başka bir retina yırtığı gelişebileceği için hastanın düzenli göz kontrollerini ihmal etmemesi gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.