Grip Aşısı Kalbi Korur mu?

Grip Aşısı Kalbi Korur mu?

Prof. Dr. Tevfik GürmenDünyada ve Türkiye’de ölümlerin yarıdan fazlası kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle kış mevsiminde kalbimize dikkat gerekir. Grip aşısı hayatınızı kurtarabilir. Kış döneminde artış gösteren kalp hastalıkları ve kalp krizi oranları arttığı için grip aşısı yaptırmak kalp krizini önlemede etkili bir yoldur.

Prof. Dr. Tevfik Gürmen

İ. Ü. Kardiyoloji Enst. Girişimsel Kardiyoloji Srm.

 

 

– Kış döneminde kalp krizi riskini tetikleyen en önemli faktörler nelerdir?

Kalp krizinden ölümler kış aylarında artmaktadır. Soğuk havada artan enerji ihtiyacı nedeniyle aşırı yağlı yemek ve az hareket, kilo alımına neden olur. Kışın ortaya çıkan hava kirliliği, sigara içilen kapalı mekanlarda bulunma da kalp krizi riskini büyük ölçüde artırır.

Soğuk havada aşırı efor

Çok soğuk havalarda aşırı efor yapmak da kalp hastaları için tehlikelidir. Soğuk havanın  damar büzücü etkisi ile zorlanma birleştiğinde kalp krizi ve ani ölüm riski ortaya çıkabilmektedir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkisi

Kalp krizi geçiren hastaların birçoğunun kriz öncesinde bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş oldukları dikkat çekmektedir. Gerçekten de literatür gözden geçirildiğinde hastaların yüzde 35’inde kalp krizi öncesi grip öyküsü bulunmaktadır. Yeni çalışmalar, grip virüsünün neden olduğu biyokimyasal ve hücresel değişikliklerin kalp damarlarındaki “aterom” plaklarında yangıya yol açarak damarda ani tıkanma sonucu kalp krizine neden olabildiğini göstermektedir. Kış döneminde grip dışında zatürre de, kalp yetmezliği ve kalp hastalarını tehdit etmektedir. Kalp hastaları için ölüm riski taşıyan bu hastalık, solunum yolu ve damar hastalıklarına bağlı ölümlere neden olmaktadır.

– Grip aşısı kalp krizini önleyebilir mi?

Araştırmalar grip aşısının özellikle koroner hastalığı olanlarda kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. FLUVACS isimli çalışmada kalp krizi nedeniyle veya anjiyoplasti (balon) / stent işlemi için hastaneye yatırılmış hastalarda grip aşısı uygulamasının kalp nedenli 1 yıllık ölüm oranını yüzde 8’den yüzde 2’ye düşürdüğü bulunmuştur. Bu araştırma grip aşısı endüstrisinin desteği olmadan bağımsız araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Bu nedenle Amerikan kalp dernekleri tüm koroner hastalarında yıllık grip aşısı uygulamasını şiddetle önermektedir. 2004 yılının eylül ayında Bill Clinton by-pass ameliyatı olduğunda doktorları eski başkanın grip aşısı olduğundan emin olmadan taburcu etmemişlerdir.

– Aşı ne zaman yapılmalı ?

İdeal olanı, grip mevsimi öncesi yapılmasıdır. Eylül-kasım ayları arasında uygulanması tercih edilmekle birlikte kış aylarında da yapılabilir.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.