Grip Deyip Geçmeyin!

17.04.2013
51
Grip Deyip Geçmeyin!

Basit bir viral enfeksiyon geçirdiniz ama bir türlü toparlanamıyorsunuz. Üstelik boyun bölgenizde de ciddi bir ağrı var. Zamanla geçer diye düşünmeyin ve hemen bir hekime başvurun. Çünkü viral enfeksiyonla tetiklenen subakut tiroidit yaşıyor olabilirsiniz…

Uzm. Dr. Halil Kutlu Erol

İç Hastalıkları Uzmanı

Genellikle üst solunum yollarında oluşan viral bir enfeksiyonun ardından boyun bölgesinde ciddi ağrı, yutma güçlüğü, çarpıntı, halsizlik, terleme, kilo verme, kas, kemik ve eklem ağrıları, sinirlilik, sıcağa tahammülsüzlük gibi belirtilerle ortaya çıkan subakut tiroidin hemen müdahale edilmediğinde ciddi problemlere yol açabiliyor.
Belirtileri subakut tiroidit diye düşünülmeli ve incelenmelidir. Hastaların genellikle bu bulgular ortaya çıkmadan önce geçirilmiş üst solunum yolu öyküsü olduğu için genellikle 2-3 kutu antibiyotik tedavisi almışlardır. Ancak vücut bu antibiyotik tedavisine yanıt vermez. Uzun süre anlaşılamazsa özellikle ileri yaşlardaki hipertansiyon, kalp ritim bozuklukları olan kişilerde zehirli guatr belirtilerine sebep olur. Farenjit ya da ritim bozukluğu sanılabilir. Yine bir tiroid hastalığı olan Gravesle karışabilir. Çünkü subakut tiroidit hipertiroidi yapar.
Sağlıklı ve normal olan tiroid bezinin içindeki hormon havuzu viral enfeksiyonu takiben iltihaplanır ve havuzdaki hormonun hepsi kana dökülür. Kanda bir anda tiroid hormonları olması gereken seviyenin çok üzerine çıkar. Aslında bu artış geçicidir; ancak zamanında müdahale edilmezse haftalarca ya da aylarca sürebilir. Hastalık genellikle 6-8 hafta içerisinde iyileşir; ancak bazı kişilerde tekrarlamalar görülebilir ve iyileşme süresi bir yıla kadar uzayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.