Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat!

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat!

Vücudumuza yararı olduğu kadar zararı da olan güneş ışınları için cildimiz kadar gözlerimizin de iyi bir korumaya ihtiyacı var. Gözlük çerçevesinin sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmasına, camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasına ve görüntüden çok işlevselliğine dikkat etmek gerekir.

Doç. Dr. Barış Sönmez

Göz Hastalıkları Uzmanı

En önemli ışık kaynağımız olan güneşten gelen ışınlar sadece görülebilir olan ışınlarla sınırlı değil. Bu noktada güneş gözlüğü seçimi de önem arz ediyor. Güneş gözlüklerinin sadece aksesuar olarak kullanılmaması gerekir.

Geride bıraktığımız yüzyılda insanoğlunun ozon tabakasına verdiği zarar, atmosferin koruyucu etkisini azaltmış ve yeryüzüne ulaşan ultraviyole kombinasyonu artmıştır. Bu nedenle de güneşten gelen ışınlar, cildimize olduğu gibi gözlerimize de zarar verebilir. Ancak doğru güneş gözlüğü seçerek güneşin göze verebileceği hasarları minimize etmek mümkün.

Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır…

Uzun süre ve yoğun miktarda ultraviyole ışınlara maruz kalmanın göz kapaklarında kanserojen oluşumları tetikleyebilir.

Işınlar özellikle açık tenli kişilerde bazı göz içi tümör oluşumlarına neden olabileceğini gösteren akademik çalışmalar var. Bu nedenle özellikle bu hastalıklar için risk grubunda olan kişilerin dış ortamlarda ultraviyole blokaj filtresi olan güneş gözlüğü takmalıdır. Göze temas eden ultraviyole ışınlarının çoğunluğu direkt güneşten değil, daha çok saçılma ve yansıma ile gelir. Yansıma miktarı çayır çimende yüzde 5’lerde iken; betonerme binaların duvarlarından yüzde 10, göl ve denizdeki su yüzeyinden yüzde 15-20 ve kardan yüzde 90’lara varan ultraviyole yansıması şeklinde gerçekleşir. Bu nedenle güneş gözlüğünün dizaynı önemlidir. Gözlük çerçevesi sadece gözü değil, kapakları ve göz çevresini de koruyacak şekilde olmalıdır. Olması gerekenden küçük çerçeve ve camlar, gözün ve kapakların yanlardan yüzde 20’ye yakın ultraviyoleye maruz kalmasına neden olur. Yazın bol güneşli havalarda veya kışın kar üzerinde fazla ışıktan rahatsız olduğumuz için koyu renkli güneş gözlüğü takmak isteriz. Ancak çok koyu cam her zaman en iyi demek değildir. Önemli olan camın ultraviyole ışınları yansıtıcı filtre ile kaplanmış olmasıdır. Bu nedenle camın rengi – koyuluğu ne olursa olsun ultraviyole ışınlardan koruyucu filtresinin UV yüzde 99 – yüzde 100 blokaj yapabilir standartlarda olması gerekir.

Uygun alternatifleri deneyin…

Gözlüğün gözü kum – taş sıçraması gibi darbelerden de koruması isteniyorsa polikarbonat materyalden yapılmış gözlükler seçilebilir. Polarize filtreli camlar, düz yüzeylerden gelen saçılmaları azalttığı için özellikle uzun yolda araba kullananlar, kayak yapanlar ve tekne gezintisini sevenler bu filtreyi içeren gözlüklerle daha mutlu olabilir. Camın rengi veya koyuluğu koruyuculuğunu etkilemez. Sadece gözlükçüde değil dış ortama çıkarak gözlüğü denemek bu konuda doğru seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Güneş gözlüğü seçerken kararlar kozmetik ve maddi kaygılarla verilir. Yakışanı ve bütçeye uygun alternatifleri masaya koyup, bunlar arasında ihtiyacınıza uygun özelliklerden en fazlasına sahip olanını seçmek en doğrusu olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.