Güneş Yanığında Sakın Yapmayın

Güneş Yanığında Sakın Yapmayın

Yaz tatilinde yaşanan en büyük cilt sorunlarından biri olan güneş yanığıyla ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar vardır. Yanan bölgeye yoğurt, sirke ve farklı bitkisel yağlar sürülmesi yarardan çok sağlığa zarar verir. 

Dr. Aycan Özden Sezgin

Dermatoloji Uzm.

Sıcak yaz günlerinde kumsallardaki tatilcilerin sorunlarından biri güneş yanıklarıdır. Özellikle açık renk tene sahip olanların daha fazla etkilenir. Güneş yanığı tedavisinde akla ilk gelen yöntemler olan yoğurt, sirke sürmek büyük hatadır.

Yoğurt sürmeyin!

Güneş yanığı belirtisi genellikle her hareketle acı veren, kızarmış bir cilttir. Ciddi yanıklarda ise ciltte içi sıvı dolu kabarcıkların oluşabilir. Bu gibi durumlarda cilde yoğurt, sirke sürmek doğru olmaz. Yoğurt soğuksa bu sadece acıyı hafifletebilir fakat ciltte yanık nedeniyle oluşan iltihabi durumu iyileştirici etkisi yoktur. Ek olarak, sıcakta durdukça süt ürünlerinde oluşabilecek bakteri, enfeksiyonları tetikleyebildiğinden, cilde sürmekten kaçınmak gerekir. Cilde sirke sürmek de faydadan çok zarar getirecek bir uygulama olduğundan, asla yapılmaması gereken bir uygulamadır. Bitkisel yağların kullanımında da bozulmuş deri bariyeri nedeniyle artan alerji riski görülebilir.

Soğuk havlu kullanın

Güneş yanığında, cildin yeterince soğutulması önemlidir. Cilde soğuk tatbiki acıyı hafifletip iltihabı önleyebilir. Bununla birlikte, buz küpleri gibi aşırı soğuk maddeler tedavi için uygun değildir. Soğuk suya batırılmış havlu kullanmak yeterli olacaktır. Soğuk kompres uygulamasına en az yarım saat ve mümkünse yanık bölgedeki ağrı kesilinceye dek devam edilmelidir. Ek olarak bol sıvı alımı önemlidir; çünkü güneş yanığı nedeniyle ciltten fazla miktarda sıvı kaybı olur. Ayrıca hekimin gerekli gördüğü durumlarda antibiyotikli ve epitelizan olarak adlandırılan deri yapılandırıcı kremler, iltihaplı durumlarda gerekirse sistemik antibiyotik kullanımı gerekebilir. Yanık alanında deri bütünlüğü sağlandıktan sonra güneş koruyucu kullanımının leke kalmasını önlemede önemli bir tedbirdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.