Yaz, Güneş, Deri Üçgeni

Yaz, Güneş, Deri Üçgeni

Yaz, güneş ve deri bermuda şeytan üçgeni olmadan önlem almak gerekir. Deri tüm bedeni koruyan kalkan görevi üstlenir. Yazın etkisi artan güneş ışınlarından kendimizi koruma yöntemleri yeterli olmazsa bazı deri hastalıklarında artış görülebilir.

Dr. İhsaniye Dönmez Çelik

Dermatoloji Uzmanı

Yaz döneminde görülebilen deri hastalıklarından korunmak veya etkilerini azaltmak için bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. İşte yaz mevsiminde sıkça görülen hastalıklar ve bunlardan nasıl korunabileceğimiz ile ilgili ipuçları: 

Yazın korunulması gereken hastalıklar!

  1. Güneş Yanıkları 

Direkt olarak güneş ışığına bağlı oluşan yanık veya güneşin toksik etkisiyle ilgili reaksiyonlardır. Bunları önlemek adına özellikle giysilerin güneşten koruyucu olmasına dikkat etmeliyiz. Açıkta kalan bölgeler için güneş koruyucu krem ve losyonlar kullanılmalıdır. Bununla birlikte son zamanlarda özel olarak üretilmiş güneş koruyucu gıda takviyeleri de bu konuda içsel olarak güneşten korunmaya destek olur ve uzun vadede deri kanserine yakalanma potansiyelini azaltır.

  1. Allerjiler 

Allerjiler yine güneş ya da bazı haşerelerin ısırıklarına bağlı da görülebilir. Güneşe bağlı ise belli saatlerde dışarda bulunmak özellikle güneş koruyucu giysi-kremler kullanmak önemlidir. Isırıklara karşı ise vücutta lavanta yağı içeren özel spreyler sürmek, haşerelerin deriden uzaklaşmasına yardımcı olur.

  1. Enfeksiyonlar 

Özelikle mantar enfeksiyonları çevresel ısı artışına bağlı oluşan terleme ve sürtünme bölgelerindeki travmaya bağlı olarak görülebilir. Diğer yandan bazı kişilerde boyun, sırt, gövde bölgelerinde üzeri kahverengimsi hafif kepeklenme gösteren lezyonlar şeklinde kendini belli eder. Bazı kişilerde de koltuk altları veya kasıklarda kırmızı kahverengi kaşıntılı lezyonlar şeklinde görülebilir. Bunun dışında havuza girilmesi sonucunda oluşan bazı siğiller, ayak parmak araları ve tırnaklarda mantar enfeksiyonları şeklinde de kendini belli edebilir.

  1. Kuruluk

Hava şartlarına bağlı olarak, başta güneş ve terlemenin etkisiyle ya da uzun süreli havuz suyuna ve tuzlu deniz suyuna maruziyet ile vücutta yoğun kuruluk, bunun sebep olduğu kaşıntılar görülebilir.

  1. İsilik

Ter bezlerinin yoğun çalışmasına bağlı olarak aşırı terleme bölgelerinde kaşıntılı, yer yer kızarık iğne batması tarzı belirtilerle seyreden isilik tarzı görüntülere de rastlanır. Yoğun terlemeye bağlı yüz bölgesinde burun kenarları, alın-göz çevresinde yine 2-3 mm çaplı saydam deri kabarcıkları şeklinde de kendini gösterebilir.

  1. Lekeler 

Güneş ışığına bağlı lekelenmeler özellikle yüz, dekolte, omuzlar ve el sırtlarında kahverengi lezyonlar şeklinde görülür.

  1. Erken yaşlanma 

Güneş ışınlarının etkisi ve derinin fazla kurumasına bağlı olarak erken cilt yaşlanması başlayabilir. Ek olarak, yaz döneminde dikkat edilmediğinde ciltte ince kırışıklıklar ve bunun gibi yaşlanma belirtileri daha erken şekilde görülebilir.

  1. Cilt kanseri 

İyi bir şekilde güneşten korunmadığımızda cilt kanseri ya da kansere öncülük eden aktinik keretoz tarzı lezyonlar da sıklıkla görülebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.