Günümüzün Popüler Ameliyat Yöntemi; Kansız Bıçaksız Endoskopik Cerrahi

Günümüzün Popüler Ameliyat Yöntemi; Kansız Bıçaksız Endoskopik Cerrahi

Günümüzün Popüler Ameliyat Yöntemi; Kansız Bıçaksız Endoskopik Cerrahi, hasan serhan şenerdem, kansız, bıçaksız, laser, safra kesesi, fıtık, apandisit, mide fıtığı, tüp bağlama, yumurtalık kistleri, dış gebelik, ortopedi, sinüzit ameliyatı, çabuk işe dönmeHalk arasında kansız, bıçaksız veya laserle yapılan ameliyatlar olarak tanımlanan Endoskopik Cerrahi ile hastanın ameliyat sonrası ağrısı, yara iltihaplanması oranı azaldı, iyileşme süreci çok hızlandı, bütün bu avantajlar hastanede kalma zamanın kısalttığı ve iş yaşantısına hızla dönmesini sağladığı için büyük ekonomik kazançları sağlıyor.

Op.Dr.Hasan Serhan Şenerdem
Genel Cerrahi Uzmanı 

Dünyada 1990’lı yılların başından itibaren uygulanmaya başlayan ülkemizde gittikçe yaygınlaşan Endoskopik Cerrahi yöntemi ile safra kesesi, fıtık, apandisit, mide fıtığı, kadın-doğumda tüp bağlama, yumurtalık kistleri, dış gebelik, ortopedi de artroskopik yolla yapılan menisküs, kulak-burun-boğaz da sinüzit ameliyatlarında başarı ile gerçekleştiriliyor.
Halk arasında kansız, bıçaksız veya laserle yapılan ameliyatlar olarak tanımlanan bu operasyonlarda karın açılmamaktadır. Sadece dört adet 0,5 ve 1 cm’lik kesiler yapılarak bu noktalardan kamera ve ameliyatın gerçekleştirileceği aletler yerleştirilmekte ve kamera vasıtasıyla karın içi organlar ekrandan görünür hale getirilerek, ekrandaki görüntülerle ameliyat gerçekleştirilirken çıkartılan organlar (safra kesesi gibi) yapılan bu küçük kesilerden dışarı çıkartılmaktadır. Kamera vasıtasıyla çıplak gözle görülenden 20 kat daha büyük bir görüntü elde edildiğinden dokular daha ayrıntılı görülebilmektedir. Bu nedenle anatomik yapıların daha ince detaylarına kadar görülebilmesi mümkün olmaktadır. Teknolojinin insanlara getirdiği en büyük katkılardan birinin endoskopik ameliyatların olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Avantajları nelerdir?
Avantajlarının karın katlarının kesilmemesinden geldiğini söyleyebiliriz. Böylece hastanın ameliyat sonrası ağrısı çok daha az olmaktadır. Yine ameliyat kesisi olmadığından yara iltihaplanması çok daha az olmakta ve açık ameliyatlardan sonra sıklıkla görülen fıtıklar da görülmemektedir. Hasta aynı gün rahatlıkla ayağa kalkıp yürüyebilmekte ve ağızdan beslenmeye geçebilmektedir. Sonuçta ameliyat sonrası hastanın iyileşme süreci çok hızlı olabilmekte ve gündelik yaşantısına süratle dönebilmektedir. Bütün bu avantajlar hastanın hastanede kalma zamanın kısalttığı ve iş yaşantısına hızla dönmesini sağladığı için büyük ekonomik kazançları sağlamaktadır. Bu nedenlerle tüm ameliyatların endoskopik yolla yapılmasının mümkün olması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Endoskopik ameliyatların sakıncalı olduğu durumlar var mıdır?
Tek bir istisna gebeliktir. Gebelik dışında sakıncalı hiçbir durum yoktur. Ayrıca unutulmamalıdır ki; endoskopik ameliyata başlandıktan sonra devam ettirilmesinin sakıncalı olduğu durumlarda anında açık ameliyata dönülebilir. Bu da ameliyatı gerçekleştiren cerrahın o anki kararına bağlıdır. Bugün artık tecrübeler ve teknik çok geliştiğinden açık ameliyata dönme oranı da çok azalmıştır.

Endoskopik ameliyatlarım maliyetleri nasıldır?
Endoskopik ameliyatlar özel bir donanım ve aletler gerektirdiğinden elbette açık ameliyata göre biraz daha maliyetlidir. Ancak aradaki fark sağladığı avantajlara göre çok daha önemsiz kalmakta ve hastaların ilk tercihi olmaktadır.
Sonuç olarak dünyada açık ameliyatların oranı gittikçe düşmekte olup, hastaların da bilinçlenmesiyle endoskopik ameliyatları tercih etmesi sonucunda, cerrahlarca da endoskopik ameliyatların yöntemlerinin geliştirilmesi yönünde araştırmalar artmaktadır. Önümüzdeki süreç içerisinde hiç kuşku yok ki endoskopik ameliyatlar açık cerrahinin yerini alacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.