Stres Karşı Magnezyum

Stres Karşı Magnezyum

 

Magnezyum minerali, vücudun yapısında olan elzem minerallerden biridir ve pek çok enzimin yapısında bulunur. Enzimler vücutta gerçekleşen enerji protein üretimi ve kas kasılması gibi her türlü fonksiyonları düzenleyen kimyasallardır.

Nil Şahin Gürkan

Beslenme Uzmanı

Magnezyum kas ve sinir sistemi hücrelerinin devamlılığını sağlar. Böylece kalp atışlarının düzenli olmasında enerjik olmamızda ve zihin aktivitelerinde etki gösterir. Magnezyum kemiklerin yapısında bulunur. Sağlam kemikler için en az kalsiyum ve fosfor kadar önemlidir.

Magnezyum Kaynakları

Magnezyumun en iyi kaynakları kurubaklagiller, yağlı tohumlar ve tam tahıl taneleridir. Magnezyum eksikliği yaşamamak için, haftada 1 ya da 2 öğün kurufasulye, nohut veya mercimek yemeği yemek veya salatalara haşlanmış olarak kurubaklagil ilave etmek aynı zamanda bitkisel protein ve lif açısından da beslenmeyi dengeler.

Her gün 1 avuç fındık, fıstık, badem ve ceviz karışık veya tek tek yendiği takdirde magnezyumla birlikte Omega-3 ve çinko açısından da beslenmemizi tamamlamış oluruz. Ekmeği tam tahıl olarak tüketmenin sayısız faydasının yanında magnezyum açısından da faydası vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.