Hamilelikte Diş Söylentileri

Hamilelikte Diş Söylentileri

Hamilelerin dişleri daha kolay çürür ya da Her doğumda bir diş kaybedilir gibi halk arasındaki yaygın hurafelerin aksine biraz özen ve yeterli bakımla bu süreci sorunsuz atlatmak mümkün olabilir.

Duygu Akbıyık Kahraman
Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

Ağız -diş sağlığının sürekliliğini sağlamak için ömür boyu etkili ve yeterli bakım gerekmektedir. Hamilelik döneminde iyi bir beslenmeyle beraber yeterli ağız-diş bakımı yapılırsa normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmamaktadır.

“Her doğumda bir diş kaybedilir” düşüncesi doğru mu?

Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu nedenle hamile annelerin diş kaybına uğradığı düşüncesi tamamen yanlıştır. Hamilelik sırasında annenin dişlerinden kalsiyum kaybı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır. Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır. Dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz.

Hamileliğin ağız ve diş sağlığına etkileri nelerdir?

Hamilelikte tükürükteki asit miktarı artmakta ve dişler çürümeye daha yatkın hale gelmektedir. Genellikle ilk aylarda görülebilen kusma sonrasında, kusmanın dişler üzerinde ve ağız mukozasında yarattığı asit etkisi ve annenin ağız hijyenine dikkat etmemesi de çürük riskini arttırır.

Hamilelikte görülen en önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artıştır, bu durum da dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır. Diş etlerinde sorunu olan anne adayları ağız bakımına dikkat etmezlerse, hormonal değişime de bağlı olarak diş eti sorunları artar. Diş etleri kanayan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Bu durum, dişler üzerinde daha fazla bakteri birikmesine ve diş etlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha çok kanamaya neden olur.

Hamilelikte diş tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik süreci üç dönemde incelenir:

İlk üç aylık dönem:  Bu dönem bebeğin oldukça hassas olduğu dönemdir ve aciliyeti olmayan müdahalelerden düşük riski sebebiyle mümkün olduğunca kaçınılır. Fakat ağrıya sebep olmuş, müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek, enfeksiyona neden olan dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi, bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.

İkinci üç aylık dönem:  Bu dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

Üçüncü üç aylık dönem:  Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Son üç ayda tedavi için gerekli olan pozisyonları rahat alamaması ve koltukta uzun süre oturamaması nedeni ile diş tedavisi yaparken anne rahatsız olabilmektedir. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında müdahaleden kaçınılır.

Bunların yanında hamilelik esnasında birçok ilacın kullanılmaması ya da kontrollü kullanılması önerilmesine karşın, dental (dişle ilgili) tedavilerde kullanılan lokal anesteziklerin herhangi bir yan etkisi rapor edilmemiştir. Anestezi altında yapılan tedavide hasta ağrı duymayacak ve daha az stres yaşayacaktır.

Hamileliğe karar vermeden önce ve hamilelik döneminde ağız-diş sağlığı kontrolü yaptırmak büyük bir önem arz etmektedir. Nasıl öncesinde bazı testler yaptırıp vücudumuzu hamileliğe hazırlıyorsak, aynı şekilde diş hekimine de başvurmalıyız. Diş hekimi detaylı bir muayene, eğer gerekiyorsa röntgen ile tespitlerini yapar ve sizi ideal ağız hijyeni ile hamileliğe hazırlar. Hamilelik süresince problem çıkarabileceği düşünülen tüm dişlerin tedavilerini yapar. Mevcut dişeti hastalıklarını ve çürükleri tespit edip tedavi eder. Unutulmamalıdır ki! hamilelikte kaybedilen dişlerin sebebi bebeğin anneden aldığı kalsiyum değil, bakımsızlıktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.