Hareketsizlikten Yılda 3 Milyon Kişi Ölüyor

Hareketsizlikten Yılda 3 Milyon Kişi Ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 3 milyondan fazla kişi, yetersiz fiziksel aktivite ve hareketsizliğe bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor. Hareketsizlik dünya genelinde dördüncü ölüm nedeni. Oysa sağlıklı yaşam sadece iki bin 500 adım uzakta.

Prof. Dr. Nurzat Elmalı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Hareketsizlik nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı dikkate çekici rakamlara ulaşınca uzmanlar bu konudaki araştırmalarını yoğunlaştırdı. Sağlıklı yaşam için 2 bin 500 adım, 4 bin üstü ise ölüm riskini yüzde 15 azaltıyor. 20 bin adımda ise en fazla fayda sağlanıyor.

Düzenli spor şart!

Uzmanlar yürüyüş, düzenli spor, fiziksel açıdan hareketli bir yaşamın birçok sağlık sorununun önüne geçtiğini gösteren çalışmalar ortaya koyuyor. Her gün atılması gereken adım sayısı düşünülenden daha az olduğu ortaya çıktı. Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan yaklaşık 227 bin kişilik analize göre, herhangi bir nedene bağlı ölümleri önemli ölçüde azaltmak için günde 4 bin adım kadar az bir adımın gerekli olduğu ortaya kondu. Hatta günde sadece 2 bin 500 adım atmanın bile kardiyovasküler hastalıklardan (kalp ve damar hastalıkları) ölme riskini azalttığını belirledi. Polonya’da bulunan Lodz Tıp Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maciej Banach ve ekibinin gerçekleştirdiği yeni bir çalışma, sağlık için faydalı olması için günde 4 bin adım gibi az bir sayıyla başlanabileceğini buldu.

Sağlıklı yaşam sadece iki bin 500 adım uzakta

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre her yıl 3 milyon 2 yüz bin kişinin fiziksel hareket yetersizliğine bağlı sebepler nedeniyle hayatını kaybediyor. Yeteri kadar hareket etmeme, dünya genelindeki en yaygın dördüncü ölüm nedeni. Oysa günde iki bin 500 adım yeterli.

Günde 4 bin adım ölüm riskini belirgin azaltıyor

Günde 4 bin adım üzerine atılan her bin adım herhangi bir nedenden ölme riskini yüzde 15 oranında azaltır. Söz konusu çalışma aynı zamanda günde 500 adımlık artışın kalp damar hastalıklarından ölüm riskini yüzde 7 oranında azalttığını gösterdi. Bu risk üzerindeki en büyük etki, günde 7 bin adımdan fazla yüründüğünde meydana geldi ve en fazla fayda yaklaşık 20 bin adımda meydana geldi. Bu çalışmada günde 20 bin adım atmanın sağlığa olan faydalarının artarak devam ettiğini gösterdiğini ancak henüz bir üst sınır belirlenmediği bulundu.

Ne kadar erken yaşta ve çok yürürseniz o kadar iyi

Söz konusu araştırmanın bu alanda gerçekleştirilen ilk bilimsel çalışma olması açısından çok önemli. Yaklaşık 7 yıl boyunca devam eden bu araştırma ayrıca şu sonuçları da ortaya koyuyor: 60 yaş ve üstü yetişkinler günde 6 bin ila 10 bin adım arasında yürüdüklerinde erken ölüm riskinde yüzde 42 azalma görürken, 60 yaş altı kişiler günde 7 bin ila 13 bin adım arasında yürüdüklerinde riskte yüzde 49 azalma görülüyor. Dolayısıyla bu çalışma ‘Ne kadar erken yaşta yürümeye başlarsanız ve ne kadar çok yürürseniz o kadar iyi’ sonucunu ortaya koyuyor. Üstelik deneklerin erkek ya da kadın olmaları veya nerede yaşadıklarına dair değişen bir şey de tespit edilmedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.