Prostat Kanseri’nin Polisi: PSA Testi

17.10.2012
39
Prostat Kanseri’nin Polisi: PSA Testi

Doç. Dr. Nezih HekimPSA  (Prostat Spesifik Antijen) Testi; prostat kanserinin erken tanısına yardımcı olur ve tedavide başarı oranını artırır. Ancak son zamanlarda PSA testleri eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

Doç. Dr. Nezih Hekim
Klinik Biyokimya Uzmanı

Yeni araştırmalar bu testin gereksiz biyopsi, ameliyat ve radyasyon tedavilerine neden olduğunu ileri sürdü. Oysa doğru yorumlanan PSA testi prostat kanserleri için oldukça güvenilir bir erken tanı yöntemi.

PSA, prostat bezinin hücreleri tarafından üretilen ve bir pıhtı halinde çıkan meninin sıvılaşmasını sağlayan bir protein molekülüdür. Bu proteinin kanda artışı, prostat bezinde bir sorun olduğunun göstergesi olarak yorumlanır ancak, PSA testinde şüpheli sonuçların elde edilmesi her zaman prostat kanseri olduğu anlamına gelmez. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi, enfeksiyon gibi diğer hastalıklar da PSA düzeyini artırır.

Prostat kanseri şüphesi, rektal muayenede prostat bezinde nodül veya sertlik hissedilmesi ve/veya PSA düzeyinde yükseklik ile ortaya çıkabilir. Anormal rektal muayene bulguları ve/veya PSA yüksekliği var ise bunun iyi huylu bir büyüme veya prostat kanserinden kaynaklandığını belirlemek üzere kişiye prostat biyopsisi önerilir. 

Dünyadaki PSA Tartışmaları
Amerika Birleşik Devletleri’nde Koruyucu Hizmetler Görev Gücü,PSA testi yüksek çıkan her hastanın prostat kanseri olmadığını, bu teste dayanarak birçok hastaya gereksiz yere biyopsi yapılabileceğini ileri sürüyor. Prostat kanseri saptanan birçok hastaya dokunulmasa dahi hiçbir şey olmayacak iken, gerekmeyecek şekilde radikal prostatektomi gibi cerrahi girişimler yapıldığında idrar tutamama, cinsel bozukluklar gibi ortaya yeni sağlık problemlerinin çıktığını belirtiyor.

Ülkemizde üroloji uzmanları sadece total PSA bulgularına göre hareket etmez; rektal muayene, gerekirse ultrasonografi ile lezyonu kontrol eder. PSA yüksek bile olsa bu sonuç bir prostat iltihabına ya da selim bir prostat büyümesine bağlı olabileceği hesap edilerek, gerçekten biyopsi gerekirse ancak o zaman biyopsi kararı alınır.           

Kanda PSA düzeyi sadece prostat kanserinde artmıyor, bu bir gerçek. Ancak şu anda prostat kanseri için erken haber veren tek laboratuvar testi, PSA. Tümörün rektal muayenede ele gelinceye kadar büyümesini beklemek yerine PSA testi yaptırmak ve üroloji uzmanları ile birlikte hareket etmek önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.