Hepatit B Çok Bulaşıcı

Hepatit B Çok Bulaşıcı

Hepatit gerekli önlemler alınmadığında ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu hastalık özellikle de Hepatit B ve hepatit C türlerindeki kronikleşme riski nedeniyle toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Doç. Dr. Murat Gürsoy

Gastroenteroloji Uzmanı

Hepatit tipleri arasında özellikle B ve C hepatitin kronikleşme riski nedeniyle toplum sağlığını tehdit ediyor. Kronik hepatit dünya genelinde hem maddi hem de manevi açıdan toplumsal bir sorun olarak kabul edilir. Hepatit B ve hepatit C virüsleri yeni kuşakta görülme oranı hastalığın çok iyi tanınmasının yanı sıra nasıl bulaştığının bilinmesi, taramaların yapılması ve alınacak önlemlerin iyi duyurulması sayesinde hızla düşmektedir.

Hepatit Türleri ve Bulaşma Yolları

•             Hepatit A: Mikroplu yiyecek, su ya da oral yolla bulaşır. Çocuklarda hiç belirti vermeden görülebilirken, büyüklerde görülme durumunda daha ağır seyredebilir. Aşısı bulunuyor.

•             Hepatit B: Kan, vücut sıvıları ve anneden çocuğa doğum sırasında travmaya bağlı geçebilir. Aşısı bulunuyor.

•             Hepatit C: Kan, vücut sıvıları ve anneden çocuğa doğum sırasında travmaya bağlı geçebilir.

•             Hepatit D: Kan ve vücut sıvıları ile buluşur. Hepatit B virüsü ile birlikte görülür.

•             Hepatit E: Mikroplu su ve oral yolla. Daha çok gebelerde görülür.

•             Hepatit G: Kan yolu ile geçer.

Kronikleşen Hepatit Toplumsal Sorun Sebebi

Hepatitin birçok türü bulunmaktadır. Hepatit A kronikleşmeyen ve anneden geçmeyen bir tür iken; kanında hepatit B, C, D  virüsü olan kişilerde bu virüsün altı aydan daha fazla kanında bulunması halinde hepatit kronikleşir ve bu kişiler taşıyıcı konumuna geçerler.

Bağışıklık sisteminin  virüsü altı ay içinde vücuttan temizleyip attığı durum akut hepatit ; vücudun virüsü ilk altı ayda temizleyemediği  durum ise  kronik hepatit olarak özetlenebilir. Akut hepatitte, vücut virüsun yol açtığı iltahaba karşı savaşı kazanıp virüsten temizleniyor. Ancak Hepatit B, C ve D türlerinde kronikleşme görülebiliyor. Sürekli vücutta bulunan virüs ilerleyen zamanlarda karaciğerde siroz oluşumuna yol açabiliyor.  Hastalığın her zaman belirti vermeyebilir ancak basit testler yardımı ile tanı koymak mümkündür. Bu testler sırasında gözlenen yüksek karaciğer enzimleri bizi ayrıntılı inceleme yapmaya  yönlendiriyor.

İnsanlığı Etkileyen En Büyük Hastalıklardan Biri: Hepatit B

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tarafından insanlığı etkileyen en büyük hastalıklardan biri olarak görülen hepatit B hastalığı yaklaşık 350 milyon kişide kronik olarak görülüyor.  Her yıl hepatit B yüzünden 500 bin ile 700 bir arası insanın yaşamını kaybettiğini gösteren istatistikler, hepatit B virüsünün HIV‘den yaklaşık 50-100 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu ortaya koyuyor. Hepatit B virüsünün insanlara kan ya da salya, meni ve vajinal sıvı gibi diğer vucüt sıvıları yoluyla bulaşabilmektedir. Nezleyi andıran, yorgunluk, bulantı, sarılık, mide ağrısı,  koyu renk idrar gibi semptomların görüldüğü durumlarda aklınızda soru işareti oluşsun.

Hepatit C’de Kronikleşme Riski Daha Fazla

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre her yıl 3-4 milyon kişiye hepatit C virüsü bulaşmaktadır. Hepatit C’nin bulaşma şekilleri hepatit B ile benzerlik göstermektedir. Kronikleşme riski nedeniyle toplum sağlığı açısından önemli olan Hepatit C’nin aşısı bulunmamaktadır.

Hepatit B ve C den Korunmak İçin Bunlara Dikkat

•            Kontrolü yapılmamış kan aktarımı

•             Diş ya da medikal malzemelerin iyi sterilize edilmemesi

•             Doğum sırasında anneden çocuğa

•             Enjeksiyon aletlerinin ortak kullanımı

•             Diş fırçası, tırnak makası, traş bıçağı gibi aletlerin ev haklı tarafından ortak kullanımı

•             Dövme ya da piercing yapılırken kullanılan aletlerin yeterince temiz olmaması

•             Çok partnerli cinsel ilişki ve kondom kullanılmaması.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.