Hepatit Size de Bulaşabilir

Hepatit Size de Bulaşabilir

Türkiye’de 20 kişiden 1’i çevresine Hepatit bulaştırıyor. Özellikle manikür-pedikür, dövme, kan ya da cinsel yolun en sık bulaş yaşanan tablolar olduğuna dikkat çeken Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği 28 Temmuz ‘Dünya Hepatit Günü’nde uyardı. ‘Basit bir kan testiyle yakalanıp tedavisi mümkün olan hastalık, sessiz sedasız ilerleyerek ölümle de noktalanabilir.’

Haber: Nilay Akgün

Türkiye’de yüzde 4 Hepatit B, yüzde 1 Hepatit C olmak üzere yüzde 5 yani 20 kişiden biri hastalığı bulaştırıyor. Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği 28 Temmuz ‘Dünya Hepatit Günü’nde toplum farkındalığının artması gerektiğine dikkat çekti.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karasu, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yasemin Balaban, Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmet Güner, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tansu Yamazhan hastalıkla ilgili alınması gereken önlemler, aşı ve tedavisi hakkında bildi verdi.

Tedavisi varken ölmek niye?

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeki Karasu Hepatit virüsünün sinsi-sessizce ilerlediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Birey, toplum ve devlet olarak Hepatitle savaşma konusunda Türkiye, dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Ülkemizde Hepatit B ve C’ye yüzde 90 tanı konuluyor, bunların yüzde 80’i tedaviye erişiyor ve yüzde 65’inin ölümü engelleniyor. Ancak bilinmeyen-tespit edilmemiş yüzde 20’lık bir kitle var. Özellikle manikür-pedikür, dövme, kan işlemleri yapılırken ortamın mutlaka steril olması gerekir. 20 kişiden biri Hepatit virüsü taşıyor ya da hastası olabilir? Bu kişiler tedavide geç kaldığında siroz ya da karaciğer kanseri ile ya hayatını kaybedebilir ya da organ nakli yapılması gerekir. Ülkemizde yılda bin 500 karaciğer organ nakli gerçekleşiyor, 300’ü kadavradan alınıyor geri kalan bin 200 kişi nakil yapılamazsa maalesef ölüyor. Oysa basit bir kan tahlili ile tespiti mümkün olan bu hastalığın teşhis-tedavisi ilk aşamada çok daha kolay ve devlet için ucuz olur.

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Rahmet Güner ise bulaş zincirinin kırılması konusunda toplumsal farkındalığın çok önemli rol oynadığını söyledi. Aşılama konusunda Türkiye’nin dünyada ilk sıralarda yer aldığına değinen Güner, sözlerine şöyle devam etti:

“Anneden bebeğe Hepatit virüsünün geçiş zincirini kırmak, virüs yükünü tespit etmek; toplum sağlığı ve devlet bütçesinde sağlık yükünü hafifletme konusunda önemli bir çalışmadır. Hepatit hastalığının tanı ve tedavi için tarama şarttır. Tedavisi kolay ve ücretsizdir. Hepatit B’den aşı ile korunmak mümkündür”

Yılda 1 milyon 3oo bin kişi hayatını kaybediyor

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tansu Yamazhan Hepatit virüsünün Hepatit A (HAV), hepatit B (HBV), hepatit C (HCV), hepatit D (HDV) ve hepatit E (HAV) olmak üzere 5 çeşidi olduğunu söyledi. Yamazhan ayrıca, “Tüm dünyada yaklaşık 257 milyon hepatit B, 71 milyon civarında hepatit C taşıyıcısı veya hastası bulunmaktadır. Yaklaşık 30 yıldır hepatit B veya hepatit C’ye bağlı kronik hepatitler tedavi edilebilir. Bugünse yeni tedavi yöntemleri ile hepatit C hastaları 2-3 ay gibi kısa sürede tedavi edilebilmektedir.” sözlerine ekledi.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Yasemin Balaban dünyada hepatitin ölüm nedeni olarak 16 sırada yer aldığını söyledi. Hasta kişilerin toplumda damgalanması, iş bulamaması nedeniyle durumunu gizlediğine dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Toplumsal yargılamalardan, fişlemelerden çekinen hasta grubu olduğunu bilmek, bu tür yanlış davranışlardan kaçınmak gerekir. Hastalık gizlendiğinde, tedavi edilmediğinde kişi hayatını kaybetme noktasına bile gelebilirken, devlet açısından mali yük büyür.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.