Hızlı Yaşlandıran Meslekler

Hızlı Yaşlandıran Meslekler

İnsanların meslekleri incelendiğinde, bel-boyun  ağrısı şikayetleri başta olmak üzere yaşlılıkta karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarının kaynağını büyük ölçüde belirtecidir.

Prof. Dr. Gülçin Gülşen

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bazı meslekler kişilerin hızlı yaşlanması nedeni olur.  Sırt-boyun ağrısı şikayeti  çoğu kişide görülür.

Özellikle iklimin daha sert olduğu kuzey ülkelerinde sırt-boyun ağrısı şikayetinin çoğunluğu soğuğu işaret ederken, bizim ülkemizde ise giderek konforlu hayata bağlı hareketsiz yaşamın sonucu tespitini yapmak yanlış olmaz. Sebep ne olursa olsun ağrının vücudun bir sorunu tepkisi olduğu unutulmamalıdır. İstersek günlük hayatımızda basit ama etkili birkaç bilgiyle sırt ve boyun ağrısı sorunu oluşturacak sebeplerden uzak durabiliriz.

Fazla kilo, boyun-sırt ağrı sebebi
Genel itibariyle, duruş bozukluğu olan, zayıf kaslı kimseler ve fazla kilo ile başı dertte olanlar boyun ve sırt ağrısının risk grubuna girer. Bunların yanı sıra bir de elimizde olmayan sebepler de bu ağrıları oluşturabilir. Mesela bir otomobil kazası, futbol başta olmak üzere yakın temas sporlar yapan kimseler de potansiyel olarak ağrı oluşması muhtemeldir.

Güçlü boyun, sırt, bel  ve karın kasları, bel ve boynun stresini alır

Zayıf kaslar diye tanımladığımız kaslar yoğun olarak karın bölgesinde yer alır. Bu kaslar vücudun dik duruşunu ve buna bağlı olarak ta iyi bir dolaşım sağlar. Kasların zayıf olması durumunda ise, kişide öncelikle duruş bozukluğu görülür, kişi omurgasında sürekli bir baskı hisseder.

Spor yaparken aman dikkat
Bel ve boyunda disk çıkıntısı olarak tabir edilen sorun genel olarak kayma, düşme ve spor yaralanmaları gibi olaylar sonrası omurga ve disklere ani basınçla ortaya çıkar. Yine bu sorun ani ağırlık kaldırmayla da olabilir. Özellikle de bir yükü uzun süreli zorlanarak kaldırmak ve taşımak bu rahatsızlığı tetikler. Tarım, gıda ve perakende sektöründe çalışanlar öncelikle bu riskin altındadır.

Yine her zaman dile getirdiğimiz gibi yıllar boyunca uzun süreyle masa başında oturarak iş yapanlar da bu rahatsızlığı yaşar.

Yaşlılıkta omurga zayıflar

Yıllar içerisinde ve yaşlılığın getirdiği sorunlardan biri de yıpranan eklemler ve bunların omurga bölgesinde de var olmasıdır. Diz, kalça ve sırt bölgesi eklemlerindeki güçsüzlük bütün vücudu etkilemektedir. Eklemleri yıllar içinde bu duruma hızla getiren, egzersiz alışkanlığının olmaması , kas-iskelet sistemini yanlış kullanmak ve aktiviteden uzak bir yaşam şeklini de akıldan çıkarmamak gerekir.

Rahatsızlık nedenini insanların mesleklerinden öğreniyoruz
İnsanların yaptıkları mesleklerini incelerseniz, yaşlılıklarında ne tür rahatsızlıkların onları beklediğine ulaşabilirsiniz diyor. Bu bilginin aynı zamanda nitelikli bir hayat sürdürmek için genç yaşta uyarı oluşturur.

Ağrısız bir hayat için basit formüller
Öncelikle vücudun duruş şeklini düzeltmek gerekir. İskelet sistemini beslemek için dengeli, ve düzenli beslenme alışkanlığını da ihmal etmemeliyiz..Boyun kasları ve sırt -bel bölgesi kaslarını güçlü tutmalıyız. Yine hayatımıza konforun getirdiği hareketsizliği, spor ve aerobik aktiviteleriyle yenmeliyiz. Ağır yükleri kaldırırken pozisyonumuza dikkat etmeli, dizlerimizi bükerek bacakları kullanarak kaldırmalıyız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.