İki Bin Doktor Meslektaşlarına Sahip Çıktı

İki Bin Doktor Meslektaşlarına Sahip Çıktı

21.Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi (TJOD)’ne katılan iki bini aşkın doktor, down sendromlu çocuğun ailesi tarafından açılan davada 21 Milyon TL’ye cezaya çaptırılan Uzm. Dr. Erkan Türköz’e sahip çıktı. TJOD Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Bu tür davalar sonucunda yakında ülkemizde doğum yaptıracak doktor bulamayacağız” dedi.

—-

Kocaeli’nde Down Sendromlu çocuğun ailesinin açtığı dava sonucunda 21 Milyon TL tazminat ödemesine karar verilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Erkan Türköz’e TJOD kongresine katılan iki bini aşkın meslektaşı sahip çıktı.

Doğum yaptıracak doktor bulamayacağız

21.Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi (TJOD)’nde düzenlenen basın toplantısında Dernek Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş Malpraktis diğer bir deyişle doktorun tıbbi uygulama hatası nedeniyle en sık kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorlarına dava açıldığı belirterek, şunları söyledi: “Meslektaşlarım açılan maddi tazminat davalarından yıldı. İhmal ya da kasıt yoksa hekim yargılanmamalıdır. Down Sendromlu bebek doğanın gereği olacaktır. 600 ila 800 doğumdan birinde bu ihtimal vardır. 100’de yüz güvenilir bir test yoktur. Fetal DNA- anne kanından alınan örnek tarama zorunlu hale getirilse bile yüzde bir ihtimal her zaman olacaktır. Diyelim ki taramada down sendromlu bebek olacağı saptandı. O zaman etik sorunlar ortaya çıkacak. Gebelik sonlandırılacak mı? Öte yandan bazı avukatlar instagram, billbord reklamları ile down sendromlu ailelere ulaşıp, onları hekim hakkında dava açmaları için ikna ediyor. Bu tür olaylar devam ederse, yetkililer gerekli yasal düzenlemeleri yapmazsa ülkemizde yakın zamanda doğum yaptıracak bulamayacağız.”

Uzm. Dr. Erkan Türköz

Uzm. Dr. Erkan Türköz

Bu parayı kazanmam mümkün değil…

Kocaeli 1. Tüketici Mahkemesi tarafından açılan dava sonucunda down sendromlu bebeğin ailesine 21 Milyar TL tazminat ödemesine karar verilen Uzm. Dr. Erkan Türköz, itiraz için bir üst mahkemeye gideceklerini söyledi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak 25 yıldır görev yapan Türköz, “Bilirkişi raporu lehimde olmasına rağmen, davaya konu edilen bebeğin 60 yaşına kadar bakım ve ihtiyaç giderlerine karşılık 21 Milyar TL cezaya çarptırıldım. Bu parayı tüm meslek hayatım boyunca kazanmam mümkün değil. Karara itiraz için bir üst mahkemeye başvuracağım. 25 yıllık doktorum. Moralim bozuk olmasına rağmen mesleğimi yapmaya çalışıyorum” dedi.

Korkak cerrah en kötü şeydir…

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri Dr. Volkan Kurtaran, “Ülke iyi bir noktaya gitmiyor. Korkak cerrah en kötü şeydir. Bıktık artık bu davalardan. Türkiye yakın gelecekte gebelerine takip edecek doktor bulamayacak. Bu konuda yasal düzenlemeler acile yapılmalıdır. Görüntüleme, tarama testleri yapılmış olsa bile her zaman yüzde bir ihtimal vardır. Bu doğanın kanunudur” dedi.

2022 verilerine göre; Acil 1566, Kadın Hastalıkları ve Doğum 1084, Genel Cerrahi 638, Fiziksel Tıp Rehabilitasyon 17 dava açıldı. Toplamda 172 milyon TL doktorlara tazminat cezası verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.