Revizyon Estetik İçin 10 Neden

Revizyon Estetik İçin 10 Neden

Revizyon ameliyatları daha çok burun estetik işlemden sonra gündeme gelir. Erkeklere oranla kadın daha fazla ikinci ameliyatı yapılmasını ister.

Dr. Naser Dadaşzade
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Estetik alanında revizyon isteği arasında burun ilk sırayı alıyor. Günümüzde burun estetiği yaptıranların sayıca artması, bu operasyonu yapan deneyimli hekim sayısındaki artış, ameliyat tekniklerinin gelişmesi ve tıbbi hizmetlerin kalitesinin artması ile bu talepler azaldı.

Burun estetiği yaptıran kişilerin mutsuz eden ve ikinci defa estetik operasyon geçirmelerine neden olan 10 sorun :
1- Kişinin burnunun uyumsuz görüntüsü.
2- Burnun ameliyatla fazla küçültülmüş olması.
3- Büyük olması, yeterince küçültülmemesi.
4- Burun ucunun fazla kaldırılması.
5- Burun sırtının çökmesi.
6- Kemer görüntüsünün giderilememesi.
7- Burun deliklerinde simetri bozukluğu.
8- Eğriliğin devam etmesi.
9- Burun ucunun sivri veya fazla geniş olması.
10- Fonksiyonel bozukluklar (nefes alamama, nefes alırken burnun ötmesi vs).

Yeniden Yapılan Her Ameliyat Burun Dokusuna Zarar Verir
Bir buruna defalarca estetik uygulama yapılabiliyor fakat her revizyon cerrahisi, burnun doğal yapısını ve beslenmesini kötü yönde etkiliyor. Burun içinde yapışıklıklar ve ciltte bazı sorunlar yaşanabiliyor. Takip eden cerrahilerde ameliyat süresi uzuyor ve cerrahi işlem riski artıyor. İhtiyaç duyulan greft kaynağı her seferinde azalıyor. Eğri burunlarda ve etli büyük burunlarda ikinci seans cerrahiye ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda aşamalı cerrahi yapılması uygundur ancak kişiye ameliyat öncesinde kendisine ikinci bir operasyonun gerekli olabileceğinin ayrıntılı bir şekilde anlatılması önemlidir.

Çevredekilerin Görüşü Kadınları Daha Çok Etkiliyor
Kadınlar erkeklere göre daha fazla burun estetiği yaptırıyor, bu konuda erkeklerden daha titiz bir tavır sergiliyorlar. Kadınlar bu nedenle, ikinci ameliyata daha sıcak bakıyor. Bazen estetik yaptıran bir hastanın ameliyatla ilgili memnuniyetsizliği olsa da, genellikle kuaförlerinin, komşularının ve günlük yaşamda karşılaştıkları bazı kişilerin olumsuz eleştirileri nedeniyle revizyon ameliyatına daha sıcak bakar hale geliyor. Günümüzde eskiye nazaran burun estetiği ameliyatlarında sayısal bir artış olduğu ancak operasyonu alanında yetişmiş, uzman hekimlerin yapmasıyla hastaların hekimlere bu konuda duydukları güven de arttı. Artık burun ameliyatlarında daha gelişmiş teknikler kullanılıyor. Eskiden bu oranlar daha yüksekken, revizyon estetiği yaptırma oranı yüzde 2-18 arasında değişiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.