İlk Altı Ay Anne Sütü Şart!

19.10.2012
27
İlk Altı Ay Anne Sütü Şart!

Son yıllarda gündeme gelen bebek beslenmesi konusundaki değişik fikirler annelerin de kafasını karıştırıyor. Uzmanlara göre bebekler ilk altı ayda kesinlikle anne sütüyle beslenmeli. Ancak anne sütünün olmadığı veya yeterli gelmediği durumlarda ise devam sütleri tercih edilmeli… Uzmanlar anneanne ve babaannelerin önerilerinin aksine ek besin almaya başlayan bebeklere nişastalı ürünler verilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Dr. Nadir Girit

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm.

Uzmanlar, anneleri bebek beslenmesinde kulaktan dolma bilgileri dikkate almaması konusunda uyarıyor. Yanlış duyumlar ve toplumun doğru zannedilen genel kanıları, anneleri özellikle üzerinde durdukları bebek beslenmesi konusunda tedirgin ediyor.
Bebeklerin ilk altı ayda yalnızca anne sütü alması gerekir.Yeterli anne sütü olmaması veya bebeğin emmemesi durumunda ise devam sütlerinin bebeğin besinsel gereksinimlerini tümü ile karşılayabilir. Ek gıdalara bebek altı ayına girdiğinde başlanması gerektiğini ifade eden Girit, erken başlanan ek gıdaların anne sütünü azaltabileceğine de dikkat çekti. Emzirme süresinin iki yaşına kadar devam edebilir.Bebeklerin beslenme düzeni yaşına ve anne sütünün miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bebeğin sindirim sistemi, tat duyusu ve alerjik durumu da göz önünde bulundurularak beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Bebekler yanlış besleniyor

Bebeklere bir yaşından önce inek sütü verilmesinin bebekte ciddi sıkıntılara neden olabilir.İnek sütünün içeriğindeki maddeler bebeklerin sindirebileceği türden değildir. Aynı zamanda bebeklerin beyin gelişimi için gerekli olan demir, inek sütünde yeteri kadar bulunmaz.. Bu nedenle bir yaşından küçük bebeklere inek sütü içirilmemelidir. Ayrıca nişasta da bebeklerin büyüme ve beslenmesinde çok yetersizdir.

‘Gıdaları püre yapmayın’

Ek besinlerin tamamen püre haline getirilerek verilmesi önerilmemektedir. Bebeğin çiğneme ve yutma kabiliyetinin gelişmesi için onuncu aydan önce pütürlü gıdalara başlanması gerekir. Ek gıdalar konusunda da annelerin doğru bilgilendirilmesi gerekir.Bebeklere verilecek ek gıdalar derken evdeki yetişkinlerin tükettiği yağlı, salçalı, baharatlı yemekler, çay, meyve çayı, konserve, hazır çorbalar, peynir ve turşu gibi besinler değildir. Bebeğe altı aya kadar sadece anne sütü verilmelidir. Ek gıdalara geçişte de günlük 2 çay bardağını geçmeyecek şekilde besinler verilmeli. Altı aydan sonra da bebek için anne sütü veya devam sütleri en önemli besin olarak verilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.