İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

Bir çocuğun ilk diş muayenesi, süt dişlerinin çıkmaya başladığı 6 ay-1 yaş arasında yapılmalıdır. Çünkü süt dişleri daimi diş sağlığı açısından oldukça önem taşır.

Dr. Itır Aydıntuğ

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı

 Pek çok kişi diş ağrımadıkça dişçiye gitmediği gibi çocuklarını da dişi çürümediği sürece bir diş hekimine götürmüyor. Aynı şekilde çocukların süt dişlerini de fazla önemsemiyor. Oysa süt dişleri daimi diş sağlığı açısından oldukça önem taşır.

Diş sağlığı, ağız ve vücut sağlığını da yakından ilgilendirir. Ağız ve diş sağlığını korumak için diş bakımı, doğru beslenme ve çürükten korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Aynı şekilde çocukların diş sağlığı da üzerinde düşünülmesi gereken konuların başında gelir.

Diş kliniğini sevmesini sağlayın!

Bebeğin ilk dişinin çıktığı 6. ayda yapılan ilk diş hekimi ziyaretinde dişlerin temizlenmesi ve beslenme hakkında bilgi alınması önemlidir. Aileler maalesef değişeceği için süt dişlerine yeterli önemi göstermiyor. Oysa erken dönemde, bir problem oluşmadan çocukların diş hekimiyle tanışmaları, diş kliniğine alışmalarına ve gelecekte olası tedavileri daha rahat tolere etmelerine yardımcı olur. Yılda iki kez diş muayenesi yaptırılmalıdır. Bu diş hekiminin çocuğun dişinde çürük oluşmadan veya henüz başlangıç aşamasındayken müdahale etmesine olanak tanır. Çünkü süt dişleri sonradan çıkacak daimi dişlerin sağlığını da etkiler.

Diş fırçalama alışkanlığı kazandırın

Erken yaşta diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi, diş hekimi tarafından verilen oral hijyen eğitimi ve düzenli kontroller ile sağlanabilir. Bu konuda ebeveynlere de önemli bir iş düşer. Anne babalar, ilk diş çıkmasından itibaren beslenme sonrası bebeklerinin dişlerini silip parmak fırçası ile temizledikleri gibi süt dişlerinin tamamlanmasıyla beraber diş fırçalamaya da destek olmalıdır. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez çocuklara ayrılacak birkaç dakika ile dişlerinin koruma altına alınabilir. Yılda iki kez diş hekiminin yapacağı koruyucu uygulamalar sayesinde de çürüklere karşı koruma sağlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.