İmplant İyileşme Hızında Devrim

16.05.2013
64
İmplant İyileşme Hızında Devrim

Woman with flowerKonsantre Büyüme Faktörü (CGF) hastanın kendi kanında bulunan kök hücrelerden elde ediliyor, bu yöntem tıbbın her alanında iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla kullanılıyor.

Prof. Dr. Serhat Yalçın

İstanbul Üniversitesi

Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi

Kayıp ya da hasarlı doku parçalarını yeniden oluşturabilme isteği modern tıbbın en çok araştırılan tedavi yöntemlerinden olagelmiştir. Yapılan araştırmalarda en iyi doku iyileştiricinin, CGF (Concentrated Growth Factor) denilen, hücrede yenilenmeyi tetikleyen, hastanın kendi kanındaki kök hücrelerden elde edilen, büyüme faktörleri olduğu görülmüştür. Kullanılan Trombositten Zengin Fibrin (PRF) ve Trombositten zengin Plazma (PRP) olarak adlandırılan iyileştiriciler, yeni teknolojiler sayesinde daha konsantre ve etkili hale getirildi. Yenileyici tıp araştırmaları, hastanın kendi kanında sıra dışı iyileştirici gücün olduğuna inana gelmiştir. Bugüne kadar gelinen noktada da bunun ispatlandığını görüyoruz. Konsantre Büyüme Faktörü olarak özetleyebileceğimiz bu yaklaşımda daha önceki yöntemlerden farklı olarak kanın sadece bir parçasının değil tüm iyileştirici ve rejeneratif karakteristiği kullanılıyor. Böylece daha önceki yöntemler PRP, PRGF ve PRF’nin de ötesine geçilmiştir. CGF yani mucize iyileştirici de denilebilecek Konsantre Büyüme Faktörü, sabit bir sıcaklıkta değişik hızlarda kontrollü bir şekilde bir rotor (Santrafuj Cihazı) tarafından döndürülen ve toplardamar kanının ayrıştırılmasından elde ediliyor.
CGF özel bir santrifüj cihazı ile elde edilmektedir. Elde edilen kan üç katmandan oluşur: En üstte asellüler plazma (PPP), ortada CGF ve en alttada kırmızı kan hücreleri (RBC) katmanlarıdır. Orta katman diğer katmanlardan ayrılarak hastalarda kullanılır. CGF’de bol miktarda büyüme hormonları; TGF-β1 ve VEGF bulunmaktadır. Buna ek olarak, PRP veya PRF’nin aksine elde edilen kanda hastanın kendi kök hücreleri, CD34 de elde edilmektedir.

Çene Kemiği Eriyen Hastalarda Bekleme Süresi Kısaldı

Bu yeni teknoloji ağız ve diş sağlığında iyileşme sürelerini hızlandırmak için kullanılmakta. Günümüzde implant yüzeylerine fiziksel ve kimyasal olarak uygulanan özel işlemlerle, implantın kemikle bütünleşmesinin hızlandırılması sağlanarak, bekleme süresinin minimize edilmekte. Geliştirilen kemik greftleri yani sentetik ve hayvan kaynaklı kemik tozları, hastanın çene kemiğinde başka bir bölgeden alınan kemik dokusunun eksik bölgeye transferi, hastadan alınan bir tüp kan ile hazırlanan Konsantre Büyüme Faktörü (CGF) ile operasyon bölgesinde kemik oluşumunun ve yara iyileşmesinin hızlandırılmaktadır. Bu uygulamalar ile çene kemiğinin elverişsiz bölgelerinde de implant uygulanabilmekte. İmplant teknolojilerinde bugün gelinen noktada, sabah dişsiz bir ağızla kliniğe giden bir hasta akşam saatlerinde implantları ve protezleri ağzına takılmış olarak yani yeni dişleriyle klinikten gülümseyerek çıkabilmektedir. Bu yenilikle birlikte implantın kemikle bütünleşmesi için gereken bekleme süresi sıfırlanmış, tekrarlayan tedavi seansları da en aza indirgenmiştir.
Hiç Dişi Kalmayana Gerekli İmplant Sayısı Azaldı

Daha önce tüm diş eksikliğinin giderilmesi için ideal implant sayısı için üst çenede ortalama 8, alt çenede ise 6 implant uygulanırdı. Bugün ise çene kemiklerinin yetersiz olduğu veya anatomik engellerin olduğu durumlarda maliyeti de düşürmek amaçlı üst çenede 6, alt çenede ise 4 implant uygulayarak sabit protez uygulanabilmekte. Bu implatların özelliği daha uzun ve açılı olması. Bu durum hem operasyon alanını ve süresini azaltmış hem de tedavinin hastaya getirdiği mali yükü önemli ölçüde rahatlatmakta..

Klasik Protezler Tarih Oluyor

Özel geliştirilen implant ve protez sistemleri sayesinde, açılı ve uzun şekilde yerleştirilen implantlar kullanarak kemik yapısıyla çok fazla oynamaya gerek duymadan da hastaya birçok tedavi seçeneği sunabilmekte. Bu sistemler operasyon alanını ve süresini kısaltarak, tedavi konforunu arttırmakta.

Çene Kemiğinin 3 boyutlu Görüntüsüyle Protezler Dizayn Ediliyor

Gelişen tıbbi görüntüleme sistemleri, implant tedavilerinde de tatmin edici yeniliklere yardımcı olmuştur. Hastadan alınan tomografik görüntülerle tüm anatomik dokuların konumu, kemiğin 3 boyutlu görüntüsü elde edebilmekte. Özel geliştirilen bilgisayar programları ile tomografik görüntüler üzerinde yapılacak olan implantların yeri, sayısı ve üstüne yapılacak olan protezler dizayn edilebilmektedir. Bu dizayna uygun olarak ağza birebir uyumlu olarak hazırlanan rehber kalıplar ile tüm risk faktörleri ortadan kaldırılarak implantlar çok basit bir cerrahi prosedür ile ağza yerleştirilmekte, operasyondan hemen sonra önceden hazırlanan protezler hastaya uygulanmaktadır

Ciltte Yenilenme Amaçlı da Kullanılıyor

CGF oluşturulması sırasında farklı işlemlerden geçirilerek elde edilen LPCGF yani “Likit Faz Konsantre Büyüme Faktörü”nün cilde enjeksiyonu ile ciltte yenilenme, gençleşme ve ciltteki kırışıklıkların yok olması sağlanmakta. Bu tekniğin estetik merkezlerinde çok sık kullanılmakta olan PRP tekniğine göre en büyük avantajı, bu teknikte hastanın kanıyla herhangi bir kimyasal madde karıştırılmıyor. Başka bir değişle hastalarda yabancı cisim olmadan sadece kendi kanı ile işlem yapılmaktadır. Ciltteki değişiklikler yaklaşık 12-18 ay gibi bir süre devam edebilmekte

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.