İnsülin Kullanmak Bağimlilik Yapmıyor!

İnsülin Kullanmak Bağimlilik Yapmıyor!

İnsülin Kullanmak Bağimlilik Yapmıyor!Gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan diyabet, erişkinlerde görme kaybına, kalp damar sistemine bağlı ölümlere yol açıyor.

Doç. Dr. Adnan Gökçel
İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı

Her bin kişiden yedisinde görülen diyabet hastalığında en çok korkulan insülin kullanmak, en merak edilen soru ise, insulinin bağımlılık yapıp yapmadığı. İnsülin hiçbir şekilde bağımlılık yapmıyor…

Pankreastan normalde salgılanan insulin hormonu, diyabet hastalarında yetersiz salgılandığı veya hiç salgılanamadığı için; dışarıdan insülin verilerek eksik olan yerine koyulur. Bu nedenle insülinin hiçbir şekilde bağımlılık yapmaz. Tip 1 diyabet hastalarında insulin salgısı olmadığı veya yetersiz olduğu için tedaviye ömür boyu devam edilir. Tip 2 diyabet hastalarında ise erken dönemde insülin tedavisine başlanırsa yeniden ağızdan alınan ilaçlara dönülebilir. İnsülin bağımlılık yapmadığı gibi, organlara da zarar vermez. Aksine insülin tedavisi ile kan şekeri normal sınırlarda tutulduğu zaman, diyabetin vücuda vereceği (göz, kalp, böbrek, damarlar, sinirler vs) hasar önlenebilir.

Kimler Diyabete Daha Yatkın?

-Obezite sorunu bulunanlar

-Ailesinde şeker hastalığı olanlar

-Hamilelikte şekeri yüksek çıkanlar

-Hareketsiz yaşam sürdürenler

-Yüksek tansiyon hastaları

-Kolesterol (kan yağları) yüksek olanlar

Diyabetin tanısı için açlık kan şekerine ve tokluk kan şekerine bakılır; gün içinde herhangi bir saatte kan şekerinin belirli düzeylerin üzerinde olması önem taşır. Ayrıca şeker yükleme testi yapılan kişilerde, ikinci saatteki kan şekeri düzeyi 200’ün üzerinde çıkıyorsa diyabetli olduğu anlamına gelir. Şişman hastalarda şeker yükleme testi yapılması önemlidir. Ailesinde şeker hastalığı olanlarda, kan şekeri normal olsa da idrarda şeker saptanması durumunda yükleme testi yapılır. Tip 1 ve Tip 2 diyabetin yanı sıra, gebeliğe bağlı diyabet, gizli diyabet görülebildiği gibi bazı ilaçlara bağlı olarak ya da pankreas hastalıklarına bağlı olarak da diyabet gelişebilir. Diyabet hastalığının belirtileri arasında, çok susama, sık idrara çıkma, çok fazla yemek yeme, halsizlik, yorgunluk, bulanık görme gibi belirtiler yer alıyor.

Hastalar Tatlıdan Zor Vazgeçiyor

Diyabetin tedavisinde insülin ve ilaç desteğinin yanı sıra, beslenme şeklinin düzenlenmesi de gerekir. Eğer kalp hastalığı yoksa, hastaların günde yarım saat egzersiz yapmaları önerilir. Ayrıca sigaranın bırakılması, sağlıklı yaşam tarzının benimsetilmesi, kan yağlarının normal düzeye getirilmesi ve iyi kolesterolün yükseltilmesi gerekir. Diyet aç kalmak değildir hatta aç kalmak çok yanlıştır. Çünkü uzun süreli açlık insülin direncini arttıracağı için şeker metabolizmasını bozar. Hemen bütün şeker hastaları tatlı ve hamur işi yiyeceklere karşı büyük bir istek duyar. Vücut şekeri kullanamadığı için, kan şekeri yüksek olduğu halde devamlı şeker azlığı hissedilir. Özellikle tip 2 diyabet hastalarında insülin direnci olduğundan vücutlarındaki insülin miktarı fazla olur. Bu nedenle de iştahları açılır. Metabolizmaları yavaşlar, yedikleri yağ ve karbonhidratlar ağırlıklı olarak karın bölgesine depolanır. Bu da şişmanlığa yol açar. Şeker hastalığı ömür boyu sürer, bu nedenle de sağlıklı beslenmenin mutlaka öğrenilmesi gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.