İri Kalça Merakının Sebebi Hormonlar mı?

İri Kalça Merakının Sebebi Hormonlar mı?

Günümüzde kıvrımlı hatlar ve doğal kavisler 90-60-90 ölçülerinin yerini aldı. İri kalçaların hiç geçmeyen modası ise insanın hormonal yapısı ile açıklanıyor. İri kalça yüksek östrojene karşılık gelirken, erkeklerde ise dolgun kalça görünümünün testosteron seviyesini harekete geçirdiği belirtiliyor. 

Op. Dr. Furkan Certel

Plastik-Estetik Cerrah

Moda ve estetik trendler tüm dünyada güzellik algısını şekillendirir. Ancak doğallık vazgeçilmeyen ve her geçen gün yükselişi devam eden trenddir.

1920’lerde küçük göğüsler, 40’larda atletik görünüm, 50’lerde kum saati bedenler, 60’larda sıfır beden modaydı. 90’lı yılların sonu itibarıyla doğal formların ön plana çıkması, estetik görünümün fonksiyonellik ile buluşması, plastik cerrahi alanında büyük değişimlerin habercisi oldu. Yüzün doğal simetrisine uygun, rahatlık sunan operasyonlar, doğallık akımının geleceğini işaret ediyordu. Takvimler 2000’leri gösterdiğindeyse, “İdeal beden” vurgusuyla beraber hayatımıza yerleşen 90-60-90 vücut standartları, kişinin kendi bedeninde istediği formun onun için en iyisi olduğuna dair inançla yerini daha özgür beden standartlarına bıraktı.

Doğal vücut formları moda olarak güzellik anlayışını şekillendirdi. 90-60-90 beden modasının rafa kalktığı günümüzde, fit beden ve dolgun kalçalar için yapılan estetik cerrahi operasyonlar kadınlar tarafından oldukça rağbet görür hale geldi.

Yıldızlar güzellik algımızı şekillendiriyor

Güzellik akımları, moda ikonları ve popüler kültür figürleri, beden algısının değişmesinde önemli rol oynuyor. 2000’li yılların henüz başında Jennifer Lopez ve Shakira gibi ikonların danslarıyla gündeme gelen geniş kalçalar, yüzyıllardır kaybetmediği trendini daha da artırarak karşımıza çıktı. Kim Kardashian gibi ikonların sahip olduğu görünüm, günümüzde birçok kadının Brezilya popo ameliyatlarına yönelmesine sebep oldu. Yalnız dolgun kalçaların, değişen moda trendlerine meydan okumasının tek nedeninin popüler kültür olduğu düşünülmüyor. Uzmanlar, hormonların da dolgun kalçalara olan beğenide görev aldığını söylüyor.

Neden 90-60-90 güzellik standardından vazgeçildi?

Geniş kalçalar, geçen yıllara rağmen güzellik anlayışındaki yerini sağlamlaştırarak kadınların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Günümüzde çekici görünümün karşılığı haline gelen iri kalçaların cazibe ile eş görülmesi tesadüf değildir. İri kalçalar kadınlarda östrojen ile ilintili, erkeklerde ise testosteron üretimini harekete geçiriyor.

Sağlıklı beden fit görünüm demek

Fit görünüm doğal kıvrımlarla beraber tercih edilir. Sıkı bir karın, sağlıklı ve zinde beden için kadınlar yağ aldırma, karın germe gibi diğer plastik cerrahi ameliyatlarına başvuruyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.