İşyerinde Kahkaha Yogası

İşyerinde Kahkaha Yogası

Kahkaha yogası bugünlerde popüler. Uzmanlar, BBC ve Google ofisleri başta olmak üzere tüm dünyada uygulanan kahkaha yogasını öneriyor. 

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Kahkaha yogası stresi azaltmak için kullanılan en hızlı yöntemdir. İlk seanstan sonra faydaları hissedilebilir.

1995 yılında Hintli hekim Dr. Madan Kataria tarafından geliştirilen, kahkaha ve şaka ya da komedilere dayanmadan herkesin kahkaha atabileceği grup egzersiz sistemiyle iş yerindeki stresi yönetebilirsiniz.

Stresi azaltmanın en hızlı yolu

Kahkaha yogası, fiziksel, zihinsel ve duygusal stresi aynı anda azaltan, duygusal dengeye getiren tek egzersizdir. Olumlu duyguları artırırken olumsuz duyguları azaltır. Çok yetenekli çalışanlar bile duygusal olarak rahatsızlarsa iyi performans gösteremez.

Belirli bir zamanda performans ruh haline bağlı ve kahkaha yogası Endorfin adı verilen beyin hücrelerinden nöro-peptidleri serbest bırakarak birkaç dakika içinde ruh hali durumunu değiştirir. Beynin diğer vücut organlarından yüzde 25 daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Kahkaha yogası, optimum performansa yardımcı olan ve enerji seviyelerini artıran net oksijen arzını arttırır.

Takım oluşturma

Birlikte gülen insanlar birlikte çalışır. Kahkaha Yogası, insanları kolayca birbirine bağlayan güçlü bir araçtır. Ayrıca olumlu bir zihinsel tutum, umut, iyimserlik geliştirmeye yardımcı olur ve geliştirir. Ekip oluşturmada yardımcı olacak iletişim becerileri sağlar.

Motivasyon ve iletişim

Satış ve pazarlamada çalışan insanlar için, kahkaha yogası, yüzlerine bir gülümseme getirme, vücutta iyi duygular yaratmaya yardımcı olur. Bu, iletişim- motivasyon becerilerini geliştirir, böylece müşteri tabanını ve müşteri memnuniyetini arttırır.

Yenilik ve yaratıcılık

Kahkaha yogasındaki çocuksu oynaklık, yaratıcılığın merkezi olan doğru beyin aktivitesini uyarır. Bu, işyeri sorunları hakkında yeni fikir ve anlayışlar oluşturulmasına yardımcı olur. Rekabetin yüksek olduğu bu pazarda önde olmak için yeni fikirler- sürekli yenilikler getirilmesi gerektiğinden, kahkaha yogası insanların daha yaratıcı-yenilikçi olmasına yardımcı olur.

İK eğitimlerinde dikkat mesafesini artırır

İnsan beyni 90 dakikadan fazla konsantre olamaz, daha sonra dikkat süresi azalır. 5-10 dakikalık bir kahkaha yogası seansı bile uzun bir İK eğitimi seans-konferansları sırasında büyük bir enerji artışı sağlayabilir. Dikkat süresini artırmaya, öğrenme becerilerini, zihinsel konsantrasyonu ve potansiyeli geliştirmeye yardımcı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.