Kadın Büyük Meme İster

Kadın Büyük Meme İster

Meme kadının dişiliğini sergileyebildiği en önemli organıdır. Kadın bilinçaltında dişiliğini tanımlama, vücut algısının tamamlaması çok önemli rol oynar. Küçük, gelişmemiş veya asimetrik gelişmiş memeler kişinin psikolojisini olumsuz etkiler.

Op. Dr. Burak Türkyılmaz

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Kadın için meme çok önemlidir. Yıllar içerisinde, hamilelik ve emzirme sonrasında meme boyutundaki azalmaya bağlı küçülmeler varolanı kaybetmek kadına daha çok duygusal travma yaşatır.

Meme estetiği uygulamasında 18-30 yaş arası büyük kısmı oluşturur. Hastaların yüzde 10 ila 15’i meme kanseri, kaza, yanık, veya konjenital asimetriden dolayı tedavi görür. Geriye kalan yüzde 85-90’ı estetik amaçlı ameliyatlardır. Bu kadınların genelde çok küçük memeleri olur (cupA veya daha küçük) ve bundan dolayı psikolojileri olumsuz etkilenir. Kadının bu durumu onu daha çok uğraştırır, daha iyi bir görünüme ve daha yüksek özsaygıya sahip olmak ister. Bazıları da hamilelik ve emzirme sonrasında veya zayıf bağ dokusundan dolayı boş ve sarkık memelerin tekrar daha sıkı ve diri hale gelmesini arzu eder.  Önemli olan hastanın bu ameliyata kendi iradesi ve isteğiyle karar vermesi ve bundan herhangi başka beklentisi olmamasıdır. Örneğin; yaşadığı ilişkiyi kurtarmak veya iş hayatında daha iyi firsat ve imkanları elde etmek…

Hastanın ameliyat öncesi endişeleri

*Silikon protezlerle uçabilmek, aktif spor yapabilmek ve dalabilmek mümkün olup olmadığı

*Kadınlar en çok silikon implantların patlamasından korkar. Belli bir iyileşme periyodu geçtikten sonra bu da yaklaşık 6 haftadır, her türlü sportif aktiviteyi yapılabilir.

*Uçağa binme ameliyat sonrası 2. gün bile mümkündür. Kesici veya delici alet yaralanması dışında günümüzde kullanılan silikon protezlerin patlaması mümkün değil.

*Birçok hasta emzirmeyi ve his kaybı olup olmayacağını sorar. Yapılan ameliyat tekniği emzirmeye engel değil, ayrıca sinirler de korunduğu için his kaybının görülmesi çok nadirdir.

*Implantların kanserojen olup olmadıkları da başka bir endişe odağı. Günümüzde kullanılan kaliteli implantlar kesinlikle kanserojen değil. Olaya psikosomatik açıdan bakılırsa kanserden koruduğunu bile söylenebilir.

Günümüzde Türkiye’de de her geçen gün meme estetiğine talep artıyor. Türkiye için en çok yapılan ameliyatlar sıralamasında burundan sonra meme gelir. Talebin artması dışında trend, iri memeli olmak. Eskiden hastalarda “aman, çok büyük olmasın, dışardan çok belli olmasın” ricası varken, şimdi talepler aksi yönde.

Silikon implantlarin tehlikeleri nelerdir?

Genel ameliyat bilgileri dışında hastaya bilgisini vermek gereken 2 risk vardır. Birincisi çok çok nadir rastlanılan meme başında hissizlik, ikincisi de bir süre sonra oluşabilecek bir kapsüler kontraktür. Vücut, implanti bir yabancı madde olarak algılar ve ona karşı korunmak icin etrafina bir kapsül, bir yara dokusu oluşturur. Bu herkeste olan normal bir hadisedir. Ancak çok nadir olarak yıllar hatta on yıllar içerisinde bu kapsül sertleşir ve implanti sıkmaya başlar. Hastanın bu durumlarda meme sertleşir, ağrı yapabilir ve şeklini değiştirebilir. Bunun tedavisi 10-15 dakika süren eski izden tekrar girilerek kapsülün açılması ve gevşetilmesi işlemidir.

Ameliyat sonrası yara izi kalıyor mı?

Kesilen her yerde bir iz kalır. Önemli olan izin kalitesi ve yeri itibari ile görünmemesidir. Bu da iyi dikebilmek ve postoperative bakımı iyi geçirmek ile sağlanabilir. Meme büyütme ameliyatlarında hastanın memenin durumuna ve isteklerine bağlı olarak 3 farklı iz seçeneği olabilir. Meme altı katlantısından, meme başından ve koltuk altından girişim yapılabilir. Buna hastanın durumuna göre operasyon öncesi yapılan konsültasyonlarda karar verilir.

Meme büyütme ameliyatı ağrılı mıdır?

Ameliyat genel anesteziyle yapılır ve bir saat sürer. Ağrısı diğer ameliyatlara göre çok daha az olur. Bazı hastalar vücutlarında bir gerginlik hissedebilir kas ağrısına benzer şekilde. Bir hafta sonra fiziksel olarak ağır olmamak şartıyla tekrar çalışma hayatına dönülebilir ve 4 ila 6 hafta sonra spor yapılabilir, dikkat edilmesi gerektiren bir durum kalmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.