Kadın Cinselliğinde Vulvadini

Kadın Cinselliğinde Vulvadini

Her 100 kadından 16’sında görülen Vulvadini bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Haz duyusu yerine vajinada ağrı duyusu, aniden başlayan ağrı, yanma, batma ve kaşıntı ile kendini gösteren hastalık için akupunktur çözüm olabilir.

Dr. Hasan Ali Nogay

Akupunktur Uzmanı

Vulvadini sebepleri tam olarak bilinmemekte birlikte kadın vajina çevresi, içinde yıllar içinde şiddeti azalarak ya da artarak değişir, ağrılar dönemsel değişiklikler gösterir.

Kalıcı bir tedavisinin olmadığı bilinen Vulvadini, Amerika’da milyonlarca kadının yaşadığı ancak çoğunun sessiz kaldığı, ifade etmediği, sakladığı ya da ayırt edemediğini bildiğimiz ve her 100 kadından 16’sında görülmekte olan bir rahatsızlık.

Vulvadini, yaşam kalitesini olumsuz etkilemesinin yanı sıra, kadınları sosyal yaşamdan, iş hayatından koparabilmekte ve cinsel yaşamdan uzaklaştırır. Bu ağrılı, kısıtlayıcı rahatsızlık, kadında ciddi güven kaybına yol açmaktadır. Ayrıca, Vulvadini sebebiyle cinsel yaşamında sorun yaşayan, bu nedenle eşinden uzaklaşan birçok kadının aile düzeninin bozulduğu gözlemlenmiştir.

Vulvadini’ye neden olan kanıtlanmış faktör bulunmamakla beraber, vajina çevresinin tahrişi, bakteriyel enfeksiyonlar, idrar, vajinal bölgedeki sinirlerde zedelenme, mantar enfeksiyonlarına karşı aşırı hassasiyet, ped ve tuvalet kağıdı alerjileri ve bölgedeki kasların etkisinden bahsedilir.

Hastalığa bağlı gelişen psikolojik bozuklukları önlediği, sinir ve kas sisteminde rahatlama sağladığı için Antidepresanlar, krem ya da ağrı kesiciler yaygın olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ancak çeşitli ağrı kesici kremler, mantar ve enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotikler, adalelerin rahatlaması için fizik tedavi uygulamaları, psikolojik davranışsal terapi yöntemleri ve antidepresanlar beraber yıllarca kullanılsa bile sonuçların tatmin edici olmadığı bilinmektedir.

Aslında Vulvadini cinsel beraberlikte bir duyarlılık artışı ve rahatsızlık oluştursa da, ağrılı cinsel birliktelik denilen Disparoni’den ve Vajinismus’tan farklı bir klinik durumdur.

Akupunktur ve Nöral Tedavi tedavileri sonucunda, 7 yıldır Vulvadini rahatsızlığı bulunan 33 yaşındaki hasta, ağrısız bir şekilde yaşamaya geri döndü. Yedi sene önce idrarını yaparken başlayan çok şiddetli ağrıları nedeniyle kimi zaman 3 saate kadar tuvalette kalmak durumunda kalan, yıllardır hangi uzmana giderse gitsin her ay en az 2 defa şiddetli sancıları devam eden hasta, bu nedenle antidepresanlar ile yaşamaya başladı. Ne kadar su içerse içsin, idrarını yaparken devam eden sorunu için “intersitisyel sistit” teşhisleri konuldu ancak buna rağmen tedavi edilemedi. Bu dönemde ise sürekli ve aylarca kullanılan antibiyotikler ve ağrı kesici kremler de günlük hayatının bir parçası oldu.

Uygulanan ilk nöral tedavi seansından sonra şikayetleri yüzde 90 oranında azalan ve yedi yıldır ilk defa rahatça tuvalete girebilen hasta, toplam 6 seans sonrasında tamamen iyileşmiştir. Gün içinde saatlerce su içmese de hayatını ilk defa ağrısız ve normal olarak sürdürmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.