Kadın

Kadın

Özgürlüğü kısıtlanmış bir kadın duygularını en iyi nasıl ifade edebilir? Anadolu’nun eşsiz kilimleri, oyaları, nakışları içinde kim bilir ne anlamlar gizlidir? Başa takılan bir yazma, yakaya iliştirilen bir çiçek, bir nakış, bir bakış… Lal olmuş ağızlar ve diller, konuşan kaşlar ve gözler…

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Kimi der ki kadın;
Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın;
Yeşil bir harman yerinde,
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki hayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran,
Kimi der ki çocuk doğuran…
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım, bacaklarım, başım,
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim
Hayat arkadaşımdır.

 

Nazım Hikmet RAN

 

Erkeklerimiz de aslında adları gibi biliyorlar ki kadınlar onların yaşam kaynağıdır, var oluş sebebidir. Şefkatleri ve merhametleridir. Kadınlar, güzel ülkemizin mutlu geleceğidir. Aydınlık yarınlarıdır. Kadın ve şiddet aynı cümle içinde kağıt üzerinde bile yan yana gelmemelidir.

Astrolojide yıldız haritalarını yorumlarken, kişilerin anneleri ile olan ilişkilerini ve iletişimlerini yorumlarken, haritasındaki Ay hangi burç ve hangi evde ona bakarız. Açılarını değerlendiririz. Erkeklerin haritasında Ay eşlerini de göstermektedir.

Aslında benim görüşüme göre Ay, dişil bir enerji ve yıldız haritasının güneşten sonraki ikinci ışığı olduğu için, harita sahibinin kadınlar ile olan ilişkisini ve kadınlara karşı olan bakış açısını da gösterir. İşte tam burada Türkiye’nin astrolojik haritasına baktığımız zaman, Ay’ın 12. Evde ve İkizler burcunda olduğunu görüyoruz. Bu kombinasyonda yerleşmiş olan Ay sorgulayıcıdır ancak daha da önemlisi özgürlüğü elinden alınmış gibidir.  Zekâsı kontrol altındadır. Kendini ifade etmesi zordur. O kendini ifade etse bile etrafındakilerin onun hassas tarzını anlayıp, algılamaları güçtür. Baskı altında tutulmaktadır. Buradaki gelişim alanı ise kendi gerçek potansiyelini keşfetmekten geçer. Başkaları için değil, kendisi için yaşamayı öğrenmesi gereklidir. Bunu da kadınlara özgü sevecenlik, ilgi, sabır ve iyi niyetle yapacaktır. Ay aynı zamanda duyguları da ifade etmektedir.

Koç Burcu: Koç burçları ve yükselen burcu Koç olanlar için mart ayı kendileri ile ilgili ek çok karar almakla geçecek. Venüs’ün burçlarına geçişi ile beraber, özellikle dış görünüşleri konusunda daha hassas olacaklar. Kendilerine olan özenleri artacak, bu da etraflarında daha çok fark edilmelerini sağlayacak. Bekar Koç’lar için olumlu gelişmeler olabilir. İkna kabiliyetlerinin de artması ile kendilerini daha net ifade edecekler. Satürn, Koçların kariyer evini ziyaret ettiği için, iş yerindeki sorumluluklar artabilir. Daha fazla çalışmaları gerekebilir.

Boğa Burcu: Boğa burçları ve yükselen burcu Boğa olanlar için ise hanelerinde olumlu gelişmeler var. Yeni bir ev almak ya da yeni bir eve taşınmak isteyebilirler. Ortaklıklar ile ilgili olarak çeşitli konular gündeme gelebilir. Birkaç ortak ile birlikte olumlu işler yapabilir, yeni projeler geliştirebilirler. Dernekler, sosyal faaliyetler, yardım kuruluşları ile ortak projeler yapabilirler. Bu dönem içinde tanınmışlıkları da artabilir. Geçmişin kötü anılarından özgürleşerek, yeni ve mutlu başlangıçlar yapabilirler.

İkizler Burcu: İkizler burcu ve yükselen burcu İkizler olanlar için ise miras ile ilgili konular gündeme gelebilir. Başkalarından gelecek olan kaynaklar konusunda, eşin maddi durumu konusunda dikkatli olmalarında fayda var. Mart ayı boyunca kariyerlerinde güzel gelişmeler yaşayacaklar.

Yengeç Burcu: Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olanlar mart ayı içinde maddi konuları ve imkanları ile ilgili sevindirici gelişmeler yaşayabilir. Yeni arkadaş gruplarına katılabilirler. Birlikte çalıştıkları kişilerin duygu ve davranışlarına karşı aşırı hassas olabilirler. Mart ayı içinde özellikle iş yerlerinde öfkelerini ve anlık tepkilerini kontrol etmelerinde fayda var. İkili ilişkilerde de bir değişim ve dönüşüm sürecindeler. İlişkide daha çok sorumluluk alabilirler.

Aslan Burcu: Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olanlar için ise mart ayı arkadaş grupları içinde çeşitli fikir anlaşmazlıkları ve çatışmalara neden olabilir. Duygularını iyi analiz etmelerinde fayda var. İstekleri konusunda yapıcı ve motive olmalılar. Duygularının farkına varmalı ve bunları dile getirmekten korkmamalılar. İş hayatında ise otorite figürleri ile olumlu diyaloglar geliştirmeleri yararlı olacaktır. Yurt dışı seyahatler ve yüksek öğrenim ile ilgili konular gündeme gelebilir.

Başak Burcu: Başak burçları ve yükselen burcu Başak olanlar için ise ev içi konularda duygusal krizler gündeme gelebilir. Özellikle erkek başakların eş-anneleri ve onların duygusal ihtiyaçları konusunda çok dikkatli olmaları gereklidir. Sosyal çevrelerinde bir kısıtlanma ve daralma görülebilir. Ortaklıklar için uygun bir dönem.

Terazi Burcu: Terazi burçları ve yükselen burcu Terazi olanlar için ise ikili ilişkiler, eş, sevgili ile romantik yakınlaşmalar gündeme gelecek. Mart ayında Teraziler için ana tema aşk, daha çok aşk olacak. Bekar Teraziler evlilik ile ilgili ciddi kararlar alırken, evli olanlar da ailelerini genişletmek isteyebilirler. Maddi imkanların genişlediği bir dönemdeler ancak bu da giderlerinin artışına neden olabilir. Tasarruf yapmalarında yarar var.

Akrep Burcu: Akrep burçları ve yükselen burcu Akrep olanlar için ise bu dönem kendileri ile ilgili pek çok kararı alacakları ve bir genişleme, ferahlama içinde olacakları bir dönem. Maddi konularda ise dikkatli olmalarında fayda var. İşyerlerinde ve iş arkadaşları ile birlikte güzel ortaklıklar yapabilirler. Yakın çevreleri ve komşuları ile de oluşabilecek anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmalarında yarar var.

Yay Burcu: Yay burçları ve yükselen burcu Yay olanlar için ise mart ayı pek çok anlamda güzel gelişmelerin yaşanacağı bir ay olacak. Hobilerine, sevdiklerine daha çok zaman ayıracaklar. Aile ile birlikte keyifli günler geçirecekler. Arkadaş ortamları ise genişleyecek. Yay burçları ve yükselen burcu yay olanlar da mart ayı içinde çocuk sahibi olabilirler ya da evlerine bir evcil hayvan alabilirler.

Oğlak Burcu: Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olanlar için bu dönem daha disiplin ve daha karamsar oldukları bir dönem olabilir. Öncelikle kendilerinde ve daha sonra da çevrelerinde en ufak bir hataya karşı toleranslı davranmayabilirler. Bu durumda da kendilerini kısıtlamak ve diş çevreden soyutlamaya gidebilir. Bunun için daha hoşgörülü olmalarında yarar var. Ani taşınmalar, ev içinde ani değişiklikler gündeme gelebilir.

Kova Burcu: Kova burçları ve yükselen burcu Kova olanlar için ise mart ayı hem maddi konular hem kardeşler ve yakın komşular ile ilgili konularda iyi geçecek. Güzel ve verimli ortaklıklar ile ilgili olarak olumlu adımlar atabilirler. Yurtdışı eğitim konuları gündeme gelebilir. Kariyer fırsatları karşılarına çıkabilir. Bunları değerlendirmek için farkındalıklarını artırmalarında fayda var.

Balık Burcu: Balık burçları ve yükselen burcu Balık olanlar için ise mart ayı burçlarında yol alan güneşin de etkisi ile son derece pırıltılı geçecek. Kendileri ile ilgili farkındalıklarının son derece yüksek olacağı bir dönemden geçiyorlar. Düşünceleri son derece berrak olacak. Maddi konularda da bir genişleme ve ferahlama gündeme gelecek. Kariyer ile ilgili konuları da olumlu gelişmeler var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.