Kahve Hafızayı Güçlendiriyor…

Kahve Hafızayı Güçlendiriyor…

Dünya üzerinde petrolden sonra en çok tüketilen ürün neden kahvedir? Çünkü kahvenin vücut özellikle de hafıza üzerinde mucizevi etkileri vardır. İçindeki kafein dolaşım sistemi aracılığıyla beyne ulaştığında, vücuda yorgunluk hissettiren madde Adenozin’in etkisini azaltır, kişi kendini daha enerjik ve uyanık hisseder. Ayrıca Alzheimer ile ilgili yapılan araştırmalar kahvenin hafıza ile derin bir ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur.

Dr. Mehmet Yavuz

Nöroloji Uzmanı

Dünya üzerinde en çok tercih edilen beyin uyarıcılarından biri olan kahve, kimi zaman bir öğrencinin ders çalışmak için sabahladığı zamanlarda yanında yer alır. Kimi zamansa yoğun bir güne adım atacak çalışanın daha enerjik hissetmesini sağlaması için… Bazen keyifli sohbetlere eşlik eden kahve, bazen de kendini dinlemek isteyen birinin yanındaki tek arkadaşıdır.

Kahve ile beyne uyanma hizmeti…

Kahvenin içeriğindeki etkin maddeler, beyinde bir tür uyarıcı görevi görür. Vücut uyanık kaldıkça beyinde Adenozin adı verilen bir madde birikmeye başlar. Bu madde ne kadar çok birikirse vücut da kendini o kadar yorgun hissetmeye başlar. Kahvenin içindeki kafein dolaşım sistemi aracılığıyla beyne ulaşır. Kafein karşısında Adenozin etkisini gösteremediği için kişi kendini daha enerjik ve uyanık hisseder.

Kahvenin hafızayı güçlendirdiğini biliyor musunuz?

Yaş gibi bazı değişkenler kahvenin hafızaya olan etki derecesini değiştirebilir. Örneğin çocukluk döneminde tüketilen kahve beyin hücrelerindeki sayının azalmasına yol açarak olumsuz bir tabloya yol açarken, yetişkinlik döneminde tüketilen kahve hafızanın gelişimi açısından olumlu sonuçlar yaratır. Bu konuda yapılan bir araştırmada normalde kahve içen ve hiç kahve içmeyen gruplara bir dizi fotoğraf gösterilir. Fotoğraflardan sonra bir gruba kafein içerikli tabletler, diğer gruba ise herhangi bir etkisi olmayan ilaçlar verilir. Ertesi gün fotoğraflarda çok küçük değişiklik yapılarak tekrar gösterildiğinde kahve içenlerin bu farkları çok daha kolay fark ettikleri gözlemlenmiştir. Derin bellekle ilgili olan ve desen ayırma olarak tanımlanan bu beceri, kafeinin hafıza üzerinde yarattığı etki olarak yorumlanmıştır.

İyi bir hafıza için günde 1 bardak kahve…

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kahvenin içerdiği kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan Beta Amiloid birikimini azaltır ve gelişmesinin önünde güçlü bir engel yaratır. Bu sebeple her gün vücuda alınan kafein, iyi bir hafıza için önemli bir belirleyici olur. Ancak her uyaran madde gibi zamanla kafeine karşı da vücut direnç kazanabilir. Bunu önlemek için her gün bir bardak kahve içmek hem hafıza hem de vücut için en ideal olandır.

İyi bir hafızanın yanı sıra kahve;

  • Beyin işleyişini geliştirir
  • Depresyon riskini azaltarak, ruhu iyileştirir
  • Günlük olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır
  • Yorgunluğa karşı toleransı arttırdığı için çok daha kolay egzersiz yapılmasını sağlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.