Kalbiniz İçin Yeni Başlangıçlar

Kalbiniz İçin Yeni Başlangıçlar

Prof. Dr. Bingür Sönmez

Sigara, aşırı kilo, hareketsizlik, yüksek tansiyon ve şeker… 2011 yılının son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptıysanız, geçmişte bırakma zamanı. Yeni yılın ilk günü kalp sağlığınız için tüm alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp, kesin bir karar verin. Yeni yılın ilk gününü, ‘kalbiniz için yeni bir başlangıç’ ilan edin.

Prof. Dr. Bingür Sönmez

Kalp ve Damar Cerrahı

 

Sigarayı bırakın!

Sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir. Akciğerleri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda, ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olur. Sigara kadınları erkeklere göre daha olumsuz etkiler. Östrojeni parçalayarak erken menopoza neden olur. Yeni yılda kalbiniz, aileniz ve sevdikleriniz için sigarayı bırakın.

Kalbinizi kontrol ettirin!

Yeni yılda kan yağları ve kan şekerinizi kontrol ettirin. Yeni yılla birlikte her yıl tekrarlayacak şekilde efor testi yaptırın. Yeni yılda menopoza girecekseniz, bu yıldan başlayarak kardiyolojik kontrollerinizi yaptırın.

Beslenmede çeşitliliğe uyun!

Yeni yılda “beslenmede çeşitlilik” ilkesini uygulayın. Çoğunlukla sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Yaptığınız sıkı bir diyetin mükafatı olarak ayda bir kez kalp sağlığı için ‘muzır’ gibi görünen yiyecekleri tadın. Ancak ölçülü olun, tıka basa yemeyin.

Düzenli olarak yürüyün!

Yeni yılda; egzersizden yapan, hareketli bir yaşam süren, merdiven yerine asansörü kullanan bir kişi olun. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor şekilde olmalıdır.

Yarışmacı sporları tercih etmeyin!

“Spor kalbe iyi geliyor’ diye yarışmacı sporlara başlamayın. Futbol, tenis, basketbol gibi yarışmacı sporlarda 15-20 yıllık geçmişiniz yoksa, birden başlayarak felaketi davet etmeyin. Rekabet içerikli sporların yerine yapacağınız düzenli egzersizler, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskine karşı koruyucu bir etki sağlar. Kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Yeni yılda efor gerektiren sporlara başlayacaksanız, kalp kontrolünden geçin ve bir uzman yardımı alın.


Kalbinizi kontrol ettirin!

Eğer 40 yaş ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2012’nin ilk haftaları içinde mutlaka kardiyolojik kontrolden geçin. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız 30, değilseniz 40 yaşından sonra; total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tigliserid ve kan şekerinizi ölçtürün. Tansiyonunuzu kontrol ettirin.

Stresten kurtulun!

Yeni yılda daha barışçı, daha uyuşmacı, daha az stresli, daha huzurlu bir yaşam tarzı benimseyin. Kendinizle kavganıza son verin, iç dünyanızla barışın, çevrenize mutluluk ve barış mesajları verin, evliyseniz, eşinizle daha uyumlu olun, anne babaysanız çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir iletişim kurun.

A Tipi kişilikseniz yavaşlayın!

Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz yavaşlayın. A tipi kişilikte kandaki adrenalin seviyesi çok yükselir, bu da spazma neden olur. Riskinizi azaltmak için daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin. Yeni yılda meslek yaşamınızda beceri ve olanaklarınızı zorlamayın.

Yeni yılda aşık olun!

Geçen yıl aşık olmadıysanız 2012 yılında mutlaka aşık olun. Çünkü aşık olmak kalbe iyi gelir. Endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.