Kaliteli Nefes Almak Güzellik Kadar Önemli…

Kaliteli Nefes Almak Güzellik Kadar Önemli…

Burun estetiği yaptıran sayısında son yıllarda büyük bir artış yaşanıyor. Kimi tıbbi rahatsızlıklardan ötürü kimi ise güzel ve yüzüne daha uygun bir burun yapısı isteğinden kaynaklı burun estetik ameliyatıdır. Burun estetiği yaptırmak isteyen, araştırmaya başladığında ise aklı karışır. Çünkü, bu konuda bilgi kirliliği çok…

Op. Dr. Ayaz Aslan

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

External Östeotomi uygulaması, burunun içerisinden müdahale yerine burnun dışından milimetrik kesiler ile burnun şekillendirilmesini kapsar. Ayrıca, uygulama hastanın ilerleyen zamanlarda rahat nefes almasını, ameliyat sonrasında daha az kanama, morluk olmasını sağlar. Burunun içerisinden yapılan şekillendirmeler daha sonraki dönemlerde burunun iç yapısında derinin birbirine yapışma riskini ortadan kaldırır. Burunun dışarısından uygulanan bu teknik ise konforlu bir burun estetiğini sağlayıp uzun dönemde sıkıntıların yaşanmasını azaltır. Açık teknik ile yapılan ameliyatlarda tekrar estetik olma oranı daha düşüktür.

Burunun daha detayına ulaşma fırsatı sağlar. Bu yüzden, burunun tüm anatomisine hâkim olup, müdahale edilir. Burunun derisi incedir. Kapalı teknikte ameliyat sonrası birtakım girintiler çıkıntılar, ameliyat sırasında gözden kaçan daha sonraları deri ince olduğu için ortaya çıkar.

Burunun hem ucu hem de üst kısmı değiştirilecekse, açık teknik en doğru olanıdır. Açık teknik daha iyi sonuç veriyor. Burun estetik ameliyatlarında yüzde 10-13 tekrar yapılma ihtimali vardır. Açık teknikte bu oran daha düşüktür.

Burundan Nefes Almak En Önemlisi

İyi bir burun estetiğin sonucunda burundan iyi nefes almak gereklidir. Burundan kaliteli nefes almak estetik ameliyatının başarısını ortaya çıkarır. Karşılığında nefes alamayacaksa eğer estetiği biraz sınırlamak gerekir.

İkinci önemli nokta ise burunun doğal görünmesi ve yüzün anatomisine uygun olmasıdır. Eğer doğal görünmüyorsa birtakım anatomik yapılar bozulmuştur. Burun çok simetrik olsa bile yüze bakıldığında, bakışlar buruna odaklanmamalıdır.

Burun Estetiği Olmak İçin Sebepler

En fazla görünen sebep nefes almada yaşanan sıkıntılardır. Nefes alma sorununda da 3 sebebi bulunur

1.Mekanik

  1. Alerjik
  2. Hem mekanik hem alerjik problemlerdir.

 

Burunun çeper eğriliği, burun eti büyüklüğü mekanik problemler kapsamındadır. Burun estetiği ile çözümlenir. Alerjik problemler ise burunun belirli bir sebepten ötürü alerjik reaksiyon göstermesinden kaynaklanır. Alerjik sorunları ameliyat ortadan kaldırmaz. Her iki problem mevcut ise medikal tedavi ile alerji sonlandırılıp, ameliyat ile de mekanik sebepler ortadan kaldırılır.

Ameliyatsız Estetik Mümkün

Burundaki çukurluklar için dolgu, daha sonrada botoks uygulanabilir. Güldüğünüzde burunun ucu oynayıp, aşağıya doğru çekilebilir. Bunun sebebi burun ile dudak arasındaki kas boyunun kısa olmasıdır. İşte o zaman burunun ucuna biraz botoks yapılıp, kısa kas gevşer ve burunun ucunu çok az yukarı doğru kaldırır. Bu işlem çok spesifik hastalarda uygulanır.

İp yöntemi ile burunun ucu yukarı kaldırılabilir veya burun kemiğinde fazlalık varsa çukurluklarda ve ufak deformalitelerde dolgu kullanılarak düzeltilebilir.

10 Dakikada Burun Estetik Ameliyatı Olur mu?

Lazer, endoskopik aletler ile burun ameliyatı yapılmaz. Lazer ile burunun içerisindeki konkolar küçültülebilir. Burunu şekillendirmek için lazer kullanılmaz. İkincisi, 10 dakikada burun estetiği yapılır. Ameliyatsız burun estetiği için yapılabilecek uygulamalar mevcut ama burun ameliyatları ve operasyonları 10 dakikada yapılma şansı bulunmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.