Kalp Hastalarına Altın Öğütler

Kalp Hastalarına Altın Öğütler

Mevsim sıcakları özellikle kalp hastalıkları ve hipertansiyonu olanlar için tehlikenin habercisi olabilir.

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Oğuz Karaca

Kardiyoloji Uzmanı

Sıcak-nemli havalar kalp hızının artmasına, damarların genişlemesine, tansiyonun düşmesine böylelikle kalp krizi ve ritim bozukluklarının artmasına zemin hazırlar. Peki yaz aylarında kalbi korumak için neler yapmak gerekir?

Yaz aylarında kalp ve tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken 8 altın kural şöyle:

– Kendinizi serin tutun: Gerekirse vantilatör veya klima kullanın. Saat 11 ile 16 arasında dışarıda olmamaya çalışın. Serin tutacak, açık renkli, rahat ve bol kıyafetler tercih edin.

Su için: Kaybettiğinizden daha fazla su için. Kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden ve alkol alımından uzak durun çünkü bunlar susuzluğu arttırır. Günde en az 8 bardak su için.

– Hafif yiyin: Sindirim sistemini fazla çalışmak zorunda bırakacak ağır ve yağlı gıdalardan uzak durun. Sebze ve meyveyi bol tüketin.

Tuza dikkat edin: Terle birlikte vücudumuzda elektrolit özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuzun fikri doğrultusunda tuz kullanın.

– Yüzün ama dikkat edin: Denize, sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin, kumda güneş banyosu yapmayın, denizde kıyıya paralel olarak yüzün.

– İlaçlarınıza dikkat edin: Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınızın yaza göre düzenlenmesini sağlayın.

– Kilonuzu ölçün: Özellikle kalp yetersizliğiniz varsa günlük olarak kilonuzu ölçün. Günde 1 kg’dan fazla kilo alırsanız ya da kaybederseniz doktorunuza başvurun.

– Stresten uzak durun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.