Kalp Ritm Bozuklukları Sinsidir

Kalp Ritm Bozuklukları Sinsidir

Kalp ritm bozuklukları halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, baygınlık ve nabzın düzensiz olması gibi belirtileri olan ve ailesinde ritim bozukluğu hikayesi olan bir kişinin mutlaka bir hekime görünmesi gerekir.

Doç. Dr. Duhan Fatih Bayrak

Kardiyoloji Uzmanı 

Kalp ritim bozukluklarının genel adı Aritmidir. Kalbin düzensiz çalışması, normalden hızlı ya da yavaş çalışması aritmi olarak tanımlanır.

Aritmi ya da kalp ritim bozuklukları bilinen hiçbir kalp hastalığı olmayan sağlıklı genç bireylerde ortaya çıkabileceği gibi, yapısal kalp hastalığı olan bireylerde de sıklıkla gözlenen bir patolojidir. Ritim bozukluklarının kalpte kulakçık ve karıncıktan kaynaklanan değişik tipleri vardır. Bazı tipte ritim bozuklukları ailesel olup genetik olarak geçiş gösterebilmektedir. Bazı ritim bozuklukları iyi huylu olup hayati tehlike oluşturmazken, bazı ritim bozuklukları kalp durmasına neden olup ani kardiyak ölüm ile sonuçlanabilir.

Aritmi’nin görülme sıklığı ve cinsiyete göre rastlanma oranı nasıldır?
Aritmiler sıklıkla yapısal kalp hastalığı (koroner arter hastalığı, kapak hastalığı, hipertansiyon) olan orta ileri yaşlı insanlarda belirgin cinsiyet farkı olmaksızın izlenmektedir. Fakat yeni doğan bebekler dahil genç sağlıklı bireylerde de ritim bozukluğuna rastlanabilir.

Aritminin belirtileri nelerdir?
Aritmiler sessiz ve şikayetsiz olabilir. En önemli belirtileri kalbin hızlı atması, halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve bayılmadır. Aritmide görülen belirtilerin şiddeti hastalığın şiddetine göre değişir. Nabız yüksek ya da tam tersine yavaş olabilir. Belirtiler ani başlangıçlı çarpıntı ya da ara sıra gelen kalpte tekleme hissi şeklinde de olabilir.

Aritminin nedenleri nelerdir?
Aritmi nedenleri arasında, koroner arter hastalığı, kalp kapak hastalıkları, kalp yetmezliği, kandaki elektrolit bozuklukları (sodyum ve potasyum gibi), kalp kasındaki anormallikler (kardiyomiyopatiler),  kalp krizi sonrasında oluşan hasarlar, kalp ameliyatından sonraki iyileşme süreci, genetik geçişli hastalıklar en sık rastlanılanlardır. Bunların dışında da çeşitli ilaçlar, madde bağımlılığı, kafeinli veya enerji veren içecekler, stres aritminin diğer nedenleri arasındadır.

Hangi durumlarda aritmiden kuşkulanmak ve hekime başvurmak gerekir?
Aritmiden kuşkulandıran durumlar kalbin hızlı atması, halsizlik, çarpıntı, nefes darlığı, baygınlık ve nabızların düzensiz olmasıdır. Bu bulgular ile ailesinde ritim bozukluğu hikayesi olan bir kişi hiç zaman kaybetmeden hekime başvurmalıdır.

Aritmileri ve nedenlerini teşhis etmek için hangi testler yapılır?
Aritmileri ve nedenlerini teşhis etmek için yapılan testler şunlardır:
• Elektrokardiyogram (EKG)
• Ritim Holter (24 saat ritim takibi), Event Recorder (uzun süreli ritim takibi)
• Efor Testi
• Ekokardiyogram
• Kardiyak kateterizasyon ve koroner anjiyografi
• Elektrofizyolojik çalışma (EFS)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.