Kalp mi Beyin mi?

Kalp mi Beyin mi?

Biz kararlarımızı beyinle veriyoruz ama kudretimiz, aşkımız kalpten kaynaklanır. Kalbin tek vazifesi beyne kan vermek olsa da her ikisi de gereklidir. Bazı insanlar beyinlerini bazıları da kalplerini daha çok kullanır.

Dr. Mehmet Öz

Kalp Cerrahı

Bir insanı kalp mi beyin mi yönetir? Her ikisi de gerekir. Kalp değişebilir ama bugün bunu beyine yapmak imkânsız. Beyin elektrik bir organ. O elektrik bağlantılarını değiştirmek çok zor…

Kalp Gerçekten Kırılır mı? 

Aslında kalp kırılabilir. Son senelere kadar bunu ispat etmek zor oldu ama artık herkes aynı fikirde. Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan araştırmada görüldü ki, senelerce beraber olan çiftlerden biri öldüğü zaman diğeri yakın zaman içinde kalp rahatsızlığı geçiriyor. Bunun sebebi de stress hissettikleri için ayrıca hormonlar değişimde olduğu için kalbin atış miktarı artar ama kuvveti azalır. Ortaya kalp yetmezliği çıkar ve ölüm oranı daha yüksektir. 

Kötü insanların kalpleri daha zayıf 

Kötülük yapan insanlar için “kalpsiz” benzetmesi yapılır. Bunun arkasında yatan şey nedir acaba? Kötü olan insanların kalpleri daha zayıf oluyor. Niye? Çünkü kalbi çalıştırmak için hayatta bir maksat lazım. Uzun ömür yaşayan insanların maksatları kuvvetli olduğu için kalpleri onları bırakmaz. …Bu benzetmeler doğrudur.

Üstün zekalı çocukların yeterince anlaşıldığını düşünüyor musunuz?

Üstün zekalı çocukların düşünce tarzları farklı. Normal çocuklardan çok farklı oldukları için anlaşılmazlar. Herkesin biraz dışındadırlar. Dünyanın en zeki en kuvvetli çocukları arasında böyle çocuklar var. Bill Gates mesela. Harvard’a gitti bir sene sonra bıraktı. Niye? Sıkıldı… Üstün zekalı insanlara biraz zaman vermemiz gerekir. Daha çok tolore etmemiz gerekir. Onların amaçları bizimkilerden farklıdır.

Ben çok çalışkan biriyim ve insanları çok iyi anlıyorum ama üstün zekalı bir insan değilim. Gençliğimde maçlarda takımın en akıllısı değildim ama ne yapmak istediklerini çok iyi anlardım. Doktor olarak da aynı şekilde. Cerrahi kudretim kuvvetli, ellerimi kullanmasını iyi biliyorum ama her zaman ilk teşhisi veren insan değilim. Hastalara ne gerektiğini genel hekimlerden daha iyi anlıyorum bence.

Üstün zekalı çocukların ebeveynlerine ne yapmalı?

Kendi çocuklarını tolore etmeleri, daha çok zaman ayırmaları gerekir. Bu çocuklar biraz farklı olduğu için hatalar yapacaklar. Bizim bazen anlamadığımız hatalar. Davranış şekilleri biraz farklı olacak. Mühim olan konu dünyayı değiştirecek çocuklar varsa evinizde onları destekle, yardım et. Anne babaların vereceği tek şey sevgidir. Eğer gençler kendilerinin sevildiğini hissetmezlerse kudretleri zayıf olur, yapmak istedikleri şeyleri başarmakta zorlanır. Onun için yeter ki çocuklar sizin onları sevdiğini bilsinler.

Sizce üstün zeka mı üstün gayret mi?

Bence üstün gayret. Üstün zekalı tanıdığım birçok insan var ama gayret yoksa o üstün zekayı kullanmak çok zor. Eğer ikisini bir araya getirebilirseniz dünyayı değiştirirsiniz.

Çocuklar, zihin gelişimi için beslenmede nelere dikkat etmeliler?

Beynin yüzde 60’ı yağ. Eğer kötü, katı yağ kullanırsanız o zaman beyin hücreleri sertleşir. Eğer bizim sağlıklı bildiğimiz zeytinyağı, omega 3 balık yağları. Bazı besinler içinde de bu yağlar bulunuyor; ceviz, somon balığı, sardunya… Bu gibi yiyecekleri tüketebilirseniz o zaman beyni besliyorsunuz. Beslenen beyin daha iyi çalışır. Anne babadan yüksek bir zeka almışsan o zaman besinle de onu destekle.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.