Kalp Yetersizleştiren Hastalıklar

Kalp Yetersizleştiren Hastalıklar

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), ülkemizde yaklaşık 2 milyon 700 bin hasta kalp yetersizliği ile mücadele ederken, hastaların yaş ortalamasının 68 olduğunu açıkladı. Erkekler, kadınlara göre daha erken yaşlarda kalp yetersizliğiyle karşı karşıya kalır. Erkeklerde sıklıkla kalp damar hastalıkları kalp yetersizliğine sebep olurken; kadınlarda hipertansiyon, tiroid, obezite oluşum tablosunda önemli bir faktördür.

—-

Kalp yetersizliği kalbin yeterince kan pompalayamaması durumudur. Kalp kaslarının zayıflaması veya sertleşmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Yetersiz kan pompalanması, vücudun diğer organlarının yeterince oksijen ve besin maddesi alamamasına, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kalp yetersizliği, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir hatta ölümcül olabilir.

Dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen kalp yetersizliği, Türkiye’de ölüm nedenleri arasında üst sıralarda yer alıyor.

Erkekler kadınlara göre daha fazla risk altında

Birçok kalp yetersizliği vakası erken teşhis edilebilir, önleyici tedbirler alınabilir. TKD Kalp Yetersizliği Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk, “Türkiye, kalp yetersizliği gibi kardiyovasküler hastalıkların yüksek bir yükü altında. Özellikle yaşlı nüfusta ve kronik hastalıklara sahip bireylerde kalp yetersizliğinin görülme riski artıyor. Yakın dönemde Sağlık Bakanlığı verilerinin değerlendirildiği 2016-2022 yılları arasını kapsayan çalışmada, kalp yetersizliğinin erişkin nüfusta görülme sıklığı yüzde 2,9 olarak belirtildi. Bu da yaklaşık 2 milyon 700 bin hastayı ifade ediyor. Türkiye’deki kalp yetersizliği hastalarının yaş ortalaması 68 olurken, erkekler kadınlara göre daha erken yaşlarda kalp yetersizliğiyle karşı karşıya kalıyor. Erkeklerde sıklıkla kalp damar hastalıkları kalp yetersizliğine sebep olurken, kadınlarda hipertansiyon, tiroid, obezite kalp yetersizliğine adeta davetiye çıkarır” diye konuştu.

Türkiye’de bin 445 hasta kalp nakli bekliyor

Kalp yetersizliği, kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserinden daha ölümcül olarak biliniyor. Bununla birlikte, bu hastalıkla ilgili tedavi seçenekleri her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk “Hastaların tedavi süreçlerini ömrü uzattır, ilaçların yanı sıra, pil ve cihaz uygulamaları ile desteklenir. İlaç ve pil tedavileriyle yeterli fayda sağlanamayan hastalarda ise, yapay kalp cihaz veya nakli seçeneklerini de değerlendirilir. Şu anda tüm Türkiye’de kalp nakli bekleyen bin 445 hasta mevcut. Ancak maalesef verici sayısı bu rakamın çok altında. Hâlbuki yeni bir kalp bu hastaların hayatlarını tamamen normal şekilde devam etmesini sağlayabilir” dedi.

Yürüyüş kalp sağlığında etkili bir adım

Prof. Dr. Özlem Yıldırımtürk sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi, kalp yetersizliği vakalarının azaltılması veya hastalığın etkilerinin azaltılmasında kilit rol oynadığına dikkat çekti.

Önemli ama basit önlemler:

*Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyin

*Yürüyüş gibi basit egzersizler yapın

*Hastalar kendilerini sürekli halsiz ve yorgun hisseder ancak hareketsiz kalınca kas kaybı gelişir

*Yürüyüş ve egzersiz yorgunluk şikayetlerini azaltır, egzersiz kapasiteleri artırır

*Dengeli beslenin

*Sigara içmeyin ve alkol tüketimini sınırlayın

*Düzenli sağlık kontrolleri ve kalp sağlığıyla ilgili testler, kalp yetersizliğinde erken teşhisi sağlar

*Düzenli olarak doktor kontrolünden geçin ve sağlık durumunuzu izleyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.