Kalp Zoru Sevmez

Kalp Zoru Sevmez

 

Sağlıklı beslenip, spor yapıyor düzenli uyuyor olsanız bile arada bir keyif için ölçüyü kaçırdığınız alkol, kalbinizi zora sokabilir. 

Doç. Dr. Tuba Bilsel

Kardiyoloji Uzmanı 

Kalp hastalıklarından korunmak istiyorsanız kesinlikle alkolden uzak durmalısınız. İçmiyorsanız asla başlamayın. Eğer içiyorsanız; kırmızı şarabı tercih edin ve kısıtlı miktarda için. Kadınlarda günde 1 kadeh (yaklaşık 30 cc); erkeklerde 1-2 kadeh sınırı vardır. Özellikle kırmızı şarapta bulunan bazı maddelerin, damarların iç yüzeyini saran zarı koruduğu, iyi huylu kolesterolü yükseltici ve kan inceltici etkisi olduğu, bilimsel olarak tam ispatlanmamakla beraber söylenmektedir.

Alkol kalbi nasıl etkiliyor?

Hemen hemen her gün alınan fazla miktarda alkol kadar; sadece hafta sonları ya da bir seferde fazla miktarda içilen alkolün de sağlığımıza olumsuz etkileri vardır. Kalp damar hastalığı olanlarda kalp krizini tetikleyebilir, kalpte ritim bozukluğuna sebep olabilir. Yüksek tansiyon, günde 2 kadehten fazla içki içenlerde içmeyenlere göre 2 kat daha fazla görülür. Hipertansiyon, kalp ritim problemi, kalp büyümesi, kalp kasında kasılma bozukluğu, kalp yetmezliği olan hastaların kesinlikle alkol tüketmemesi gerekir. Sık ve fazla miktarda tüketilen alkolün bazı kişilerde kalp kasına doğrudan olumsuz etkisi vardır. Kalp büyümesiyle beraber kalp yetmezliğine sebep olur. Bu durum ‘alkolik kardiyomiyopati’ olarak adlandırılır ve tedavisinde en önemli ve etkin yöntem, alkolü bırakmaktır. Bu hastalarda alkol bırakıldığında kalp yetmezliği tamamen düzelebilir. Yine özellikle bir seferde fazla miktarda 4-5 kadeh içki içilmesi; atriyal fibrilasyon dediğimiz ritim bozukluğunun gelişme riskini ve inme riskini artırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.