Kalpte Yeni Risk Faktörü

Kalpte Yeni Risk Faktörü

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalıklarından ölüm tüm ölümler arasında birinci sırayı teşkil etmektedir. Kalp hastalıkları özellikle kalp-damar hastalıklarının oluşumunda çok sayıda risk faktörünü oluşturur. Yapılan çalışma sonuçlarına göre;“Epikardiyal yağ birikimi” yeni bir kardiyometabolik risk faktörüdür.

Prof. Dr. İbrahim Keleş

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

 

Kalp hastalıklarından korunmak amacıyla öncelikle risk faktörleriyle mücadele etmek gerekir. Yüksek tansiyon, sigara, kolesterol, stres, cinsiyet gibi risk faktörlerinin yanı sıra -bizim de yaptığımız- yeni bir çalışma var.

Epikardiyal yağ birikimi”nin yeni bir kardiyometabolik risk faktörü olduğunu göstermiştir. Kalbin dış tabakalarını ve ana koroner damarların etrafını kaplayan bu yağ birikimi olgusu diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak artık önemli bir risk faktörü olarak tanımlanmaktadır. Epikardiyal yağ birikimi ekokardiyografi ile ölçülmekte ve tanı koyulmaktadır. Nitekim ekibimizin yaptığı çalışmada; hamile kadınların preeklampsi denilen ve ölümcül olabilen yüksek tansiyon ve kalp tulumu ile kendini gösteren hastalığın varlığı ve ciddiyetinin bu yağ birikiminden kaynaklanabildiği gösterilmiştir.  Yapılan bu çalışmayı Eylül ayı sonunda Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan uluslararası konferansta sunduk ve çalışma üçüncülük (bronz) ödülüne layık görüldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.