Kan Sulandırıcı Osteoporoz Nedeni mi?

Kan Sulandırıcı Osteoporoz Nedeni mi?

Kan sulandırıcı ilaçlar pıhtılaşma sistemini çeşitli mekanizmalar ile bozduğu en ciddi yan tesiri kanamadır. Ayrıca saç dökülmesini artırabilir, uzun süreli heparin tedavisi ise osteoporoza neden olabilir. Uzmanlar hastanın özenle seçilmesi, dozun dikkatli olarak kontrol edilmesi, yakından izlenmesinin önemine dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Güner Ulak

Tıbbi Farmakoloji Uzmanı

Kan sulandırıcı ilaçlar kalp frizi, felç, periferik arter hastalığı, akciğer embolisi, göz arteri tıkanıklığı, kalıcı kateter tıkanıklığı gibi vücutta pıhtı oluşturan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar pıhtılaşma sistemini çeşitli mekanizmalar ile bozduklarından en ciddi yan tesiri kanamadır. Kanın pıhtılaşma yeteneğini azalttıkları için kanamayı kolaylaştırır veya kanamanın durmasını zorlaştırır.

Vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak pıhtı oluşumuna eğilim artabilir. Oluşan pıhtıların yerinden koparak kalp, beyin, böbrek gibi hayati önem taşıyan organlara giden damarları tıkayarak kalp krizi, inme (felç) gibi ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Osteoporoza neden olabilir

Antikoagülan (kan inceltici) ilaçların pıhtılaşma faktörlerinin etkisini azaltarak, yeni pıhtı oluşmasını ve oluşan pıhtının büyümesini önleyen ilaçlardır. Doğal bir antikoagülan olan hepari günde bir ya da iki defa, cilt altı enjeksiyon yoluyla kullanılır, en önemli yan etkisi de kanamadır. Bu risk, hastanın özenle seçilmesi, dozun dikkatli olarak kontrol edilmesi, yakından izlenmesi ile azaltılabilir. Yaşlı kadın, böbrek yetmezliği olanlar kanamaya daha yatkın, hayvansal kaynaklı olduğundan alerjisi olan hastada dikkatle kullanılması gerekir. Saç dökülmesi artırabilir, uzun süreli heparin tedavisi osteoporoza neden olabilir.

Gebelikte kullanılmamalı

Kumarin grubu antikoagülanların karaciğerde yapılan pıhtılaşma faktörlerin sentezini bozarak etki gösterir, oral alınabilir, daha ucuz olduğu için de daha fazla kullanılır, gebelikte kullanılmaması gerekir. Oral kullanılan direkt faktör XA inhibitörleri, sabit dozda kullanılır, izlenmelerine gerek yoktur, etkileri çabuk başlar ve yarılanma ömürleri kısadır. Damar yolu ya da doku içine kullanılan kan sulandırıcıların etkisi çabuk başlayıp, hızla sona erer.

Pıhtı eriticiler de vücutta kendiliğinden kanamaya neden olabilir. Sadece hayati tehlike varsa kullanılması gerekir. Asetilsalisilik asitlerin ise (Aspirin, Ecopirin) ağrı kesici ilaçların, en önemli yan etkisi de sindirim sisteminde görülür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.