Kanser Artıyor Mu?

Kanser Artıyor Mu?

Kanser Artıyor Mu?, bülent berkarda, kanser, bağışıklık sistemi, kırmızı reishi mantarı, alkol, sigara, kanserde artış, prostat, akciğer, mide barsak kanserleriKanser artıyor, artmasının da öncelikle sebebi dünya nüfusunun çoğalması. Nüfus arttıkça o nüfusun içindeki kanserli insan sayısı da artıyor.

Prof. Dr. Bülent Berkarda

Bunun yanısıra insanların yaşam tarzları da sağlıklarının üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor. Nüfusla birlikte insanlar arasındaki huzursuzluk da artıyor. Huzursuzluk arttıkça insanlar ne yapacaklarını şaşırıyor. Şaşırınca, yanlış besleniyorlar. Ve kansere neden olabilecek adımları teker teker atmaya başlıyorlar…

-Kanser vakalarında neden artış var?

Acelesi olan insanlar, fastfood şeklinde çok zararlı yiyeceklerle besleniyorlar. Fastfood da yanmış yağlar, kötü etler ve başka katkı maddeler var. Etlerin bozulmaması için kimyasal maddeler koyuluyor. O maddelerin çoğu kanserojen. Yaşam tarzları, beslenmeleri, seks hayatları değişiyor. Alkol ve sigara kullanan sayısı artıyor. Türkiye’de 18 milyon kişi sigara kullanıyor. Kısacası kimyasal şartlar, yanlış beslenme, enfeksiyon hastalıkları, nüfusun artması kanseri arttırıyor.

Hangi kanser türlerinde artış var?

Erkeklerde en çok prostat ve akciğer kanseri çok görülüyor. Üçüncü sırada da mide-bağırsak kanserleri. Kadınlarda da meme kanseri hızla artıyor. Bu tabii bizim ülkemiz için geçerli bir şey. Uzakdoğu’ya giderseniz orada meme kanseri diye bir hastalık yoktur. Fakat ABD’de de ise iki kadından biri meme kanseridir. Bunun sebebi beslenme ve yaşam tarzıdır. Onun için her ülkenin kendi kanser haritası vardır.

-Kişi kanser olduğunu ne zaman anlayabilir?

Kanserin belirtileri var. Mesela vücudunuzun bir yerinde şişlik olursa, akciğerden tükürük ya da öksürükle ağızdan kan gelirse, makattan-vajinadan kan gelirse,15-20 gün geçmeyen öksürük olursa hasta mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Aslında bunlarla başvurmak işi pek halletmez. Bunlar için bize eskiden erken belirtiler derlerdi, hâlbuki bence geç belirtiler. Örneğin; makattan kan geldiği zaman bağırsağınızda tümör oluşmuştur, kanıyordur. Bu aslında erken değildir. Ama bu belirtiler olunca mutlaka gidilmesi gerekmektedir. Memenizde elinize bir şişlik gelirse doktora gidin. Ana belirtiler bunlardır..

-Kanser bağışıklık sistemiyle bağlantılı mıdır?

Kanser de enfeksiyonlar gibi vücuda giren bir düşmandır. Vücudun buna karşı bağışıklık sistemi vardır. Bağışıklık sisteminin de askerleri vardır. Bunlar lökosit-akyuvarlardır. Akyuvarların çeşitleri; lenfosit, makrofaj, diğer parçalı lökositler. Bunlar, kana giren yabancı bakteri, mikrop, kanser hücresini yakalayıp yok eder. Yani bağışıklık elemanları, güvenlik kuvvetleridir. Ama eğer güvenlik sisteminiz zayıfsa, kanser hücresi doğar, büyür. Güvenlik hücreleri onu yakalayıp, tutup yok edemez. Böylece kanser hücreleri çoğalmaya başlar. Demek ki bağışıklıkla çok yakından ilişkilidir. Bağışıklık güçlüyse, kanser olma riski azdır.

-Bağışıklık sistemini nasıl kuvvetlendirebiliriz?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için lökositlerin, akyuvarların sağlıklı olması lazım. Bunun için de doğru beslenmek en önemli şey. Gıdalar bizim bütün kan proteinlerimizi ve lökositlerimizi beslerler, büyütürler. Bu yüzden en başta iyi beslenme gelir. Daha sonra ise bağışıklık sistemini yormamak gereklidir ki bu virüslere karşı kendimizi korumamız anlamına gelir. Çünkü vücuda enfeksiyon girdiğinde güvenlik kuvvetlerini harcar. Lökositler kendilerini feda ederler. Bakterilerle birlikte, lökositler de ölür. Dolasıyla her enfeksiyon lökositleri azaltır. Onun için enfeksiyonlardan uzak durmalı, sağlıklı yaşamalıyız.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için doğal bitkiler etkili midir?Örneğin; Kırmızı Reishi Mantarı…

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren maddeler vardır. Beta glukam, C vitaminleri gibi. Bu arada Japonya’daki Reishi Mantarları. Bu mantarlar Japonya’da gıda ve ilaç olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalarda bu mantarlardaki etkili maddelerden birinin beta glukamlar olduğu gösteriyor. Bu konuyla alakalı yapılmış birçok deney var. Dolayısıyla beslenmememize ya da tedavimize bunların eklenmesi muhakkak faydalıdır.

-Kanserden uzak durmak için ne yapmamız gerekiyor?

Sağlıklı beslenmek işin temelidir. Çünkü günde 3 öğün yemek yiyoruz. Günde 3 öğün yemek demek çok önemli bir şey demektir.Vücuda giren her gıdayı ilaç gibi düşünmemiz lazım.Yanmış, kızarmış, kırmızı et, yağlı et yememek gerekiyor. Bu yanlış ilacı almak gibi bir şey olur. Glikoz içerikli gıdalar yenmemeli.Çünkü kanser hücreleri glikozla beslenir. Bunlardan kaçmak lazım. Sağlıklı beslenme sebze, meyve, beyaz ettir. Bunları aldığınız sürece kanser riskini azaltmış olursunuz.Ayrıca sigarada uzak durulmalı. Sigaranın içinde yüzlerce kanserojen madde bulunmaktadır.Alkol makul miktarlarda alınmalı. Kırmızı şarabın içinde resveratrol denilen bir madde var. O faydalı olabilir. Bir kadeh kırmızı şaraba karşı değilim. Ama o kadar. Tabi biraz da hareket etmeniz gerekiyor. Sürekli koltukta oturulmamalıdır. Jimnastik, yürüyüş yapmak çok faydalıdır. Bunları aldığınız sürece kanserden uzak olma şansınız artar.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.