Sigara Bir De Lenfomaya Neden Oluyor

Sigara Bir De Lenfomaya Neden Oluyor

Dr. Muhit ÖzcanSigaranın Hodgkin Lenfoma’ya da yol açtığı tespit edildi.

Prof. Dr. Muhit Özcan

Sigara hodgkin lenfomaya neden oluyor
Yeni bir bilgi olarak “sigara içmenin lenfomaya neden olduğunun tespit edildiğini” söyleyebiliriz. Sigaranın felaketlerine yeni birisi eklendi. Sigara içmenin Hodgkin Lenfoma’ya yol açtığı anlaşıldı. Bir insanın lenfoma olma riskini 1 olarak kabul ederseniz, içilen her bir sigara ile bu risk artıyor. Yaşlı erkekler sigara tüketiyorlarsa lenfoma riski yüzde 80 kadar artıyor.

Bu bilgiye ulaşmak için milyonlarca veri tabanının tarandı ve meta analiz yapılarak bu ortaya çıktı.

Gebelikteki kansızlık çocukta astım nedeni
Lenfoma tedavisi sırasında erken dönemde elde edilen Pozisyon Emisyon Tomografisi’nin (PET) kemoterapiye hassasiyeti ve uzun süreli yanıtı belirleyici olarak klinik uygulamalarda önemli bir yer alabilir.

Bu konuda onkologlar tedaviye hassasiyetin erken dönemde yansıtılması konusunda çalışmalar yapıyorlar. PET’in etkinliğinin ispatlanması durumunda kemoterapideki kür sayısının azaltılabilir.597 aile üzerinde yapılan çalışmayla ailelerdeki doğumları; gebelik sırasında kansızlığı olan annelerin çocukları takip edildi.

Bu çocuklar doğumdan sonraki ilk yıllarında yüzde 22 oranında astım ve benzeri belirtiler gösterdi. 6. yılda takip edildiklerinde ise bu oranın hala yüzde 17 düzeyinde kaldığı belirlenmiş. Bu da gebelikteki kansızlığın çocuklar üzerindeki etkilerine bir yenisi olarak ortaya çıkmış durumda.

Kansızlık çok önemli bir problemdir. Dünya üzerinde kansızlık oranının yüzde 40 civarındadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’nin, yüzde 20-39 arasında kansızlık beklenen kuşakta yer alır.

Folik asitin gebelik dönemindeki önemine dikkat çekmeliyiz. Folik asitin eksik olması durumunda çocuğun nörolojik gelişme bozukluklarının olabilir.

Ameliyat olacak hastalarda kansızlığın önemine dikkat çekmeliyiz. Ameliyat olan hastalarda ameliyat öncesi kansızlık olması durumunda ölüm ve komplikasyon riski görülebilir. Yapılan bir araştırmaya göre 225 bine yakın ameliyat olacak hastanın yüzde 30’unda kansızlığın olduğunun tespit edildi. Yaşlı kişiler de kansızlık için hedef kitledir.

Demir eksikliği çocukta ıq düşüklüğüne neden olabiliyor
Kansızlığın en büyük nedeni demir eksikliğine bağlıdır. Demirden en zengin besin kaynağının kırmızı ettir. Gebelikte kansızlık olması durumunda demir verilir. Folik asitin olduğu besinler arasında ise karaciğer, yumurta, yeşil yapraklı besinlerin yer alır. Anne sütü de demir açısından oldukça zengindir.

Demir eksikliği olan bir kadının çocuklarının IQ’sunun, demir eksikliği olmayan bir kadının çocuklarının IQ’sundan düşük olduğu belirlendi. İki, üç doğumdan sonra yerine demiri koymazsanız, sizin büyümekte olan toplumunuzun IQ düzeyini düşünün. Son derece önemli halk sağlığı sorunudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.